НОВИНИ

Уляна Супрун: Медицина досить консервативна — не хоче швидких системних змін

За словами в.о. міністра охорони здоров’я, охорона здоров’я — компетенція не лише міністра, МОЗ чи медпрацівників. Це відповідальність і кожного громадянина.

Медпрацівники та пацієнти бояться змін у медицині, бо не розуміють, що попереду. Вони знають: нинішня система хоч і небагато, але щось дає, тож і побоюються її втратити. Багато хто почуває страх перед новизною, бо треба буде інакше навчатися, по-іншому ходити до лікаря, надавати послуги тощо. Таку думку в інтерв’ю Тижню висловила в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.

«Медицина, як і оборонна галузь, досить консервативна — не хоче швидких системних змін. Але в даній ситуації не слід шукати конфлікт або ж різні погляди. Люди, які побували в Європі, США, Канаді, бачили іншу систему охорони здоров’я, де існує принцип «гроші за пацієнтом». Тобто кошти там сплачують не за медичний заклад чи комунальні послуги, а за лікування хворого. У країнах, де є страхування, пацієнт сам обирає лікаря та медзаклад, куди й спрямовується фінансування. Тому, якщо хочемо покращити українську систему галузі, мусимо орієнтуватися на розвинені в цьому сенсі країни. Адже лікарська спільнота й пацієнти прагнуть одного: мати вільний доступ до якісних медичних послуг. Проте, щоб надавати їх, ця спільнота й держава мають діяти інакше. Тому замість фінансування системи ми чекаємо на фінансування допомоги пацієнтам або їх доступу до мед послуг», — пояснила вона.

Водночас, за словами Супрун, недобре й приділяти увагу лише лікуванню, забуваючи про превентивну медицину (попереджувальні заходи), яка дає змогу виявити симптоми на ранній стадії і простіше боротися з хворобою.

«В Україні 99% фінансування йде на терапію, а не на запобігання захворюванням. З огляду на це слід підсилити первинну ланку (співбесіди з лікарями, пояснення пацієнтам важливості щорічного медичного огляду), а надалі переходити до вторинної-третинної, тобто лікування. У більшості країн світу, 80% фінансування, спілкування з лікарями та медичних послуг надається на первинній ланці й лише 20% припадає на лікування. В Україні — навпаки. Тому перехід до міжнародної практики буде кращим і для пацієнтів та медперсоналу, і для фінансування. Бо ж 1 грн, виділена на превентивну медицину, дорівнює 11 грн, які надаються для лікування», — розповіла в.о. міністра охорони здоров’я.

Вона наголосила, що охорона здоров’я — компетенція не лише міністра, МОЗ чи медпрацівників. Це відповідальність і кожного громадянина.

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.