НОВИНИ

  ▪   Станіслав Козлюк

Майже 2 тисячі українців у РФ незаконно залучили до торгівлі наркотиками – правозахисники

Зазначається, що значна частина заробітчан уже засуджена російськими судами, решта перебувають у СІЗО.

За неофіційними даними, близько 2 тисяч українців, незаконно залучили в РФ до торгівлі наркотиками. Про це йшлося на прес-конференції Української гельсінської спілки та Медійної ініціативи з прав людини в Києві 7 жовтня, передає кореспондент Тижня.

Зазначається, що значна частина заробітчан уже засуджена російськими судами за торгівлю наркотиками. Вони відбувають покарання у різних колоніях суворого режиму. Інші громадяни утримуються у російських СІЗО в очікуванні суду. Нікого з потерпілих поки що звільнити не вдалося.

Оголошення про роботу кур’єром або експедитором вахтовим методом почали з'являтися близько року тому в Києві, Львові, Харкові та інших містах. Як наголошують правозахисники, насправді людей вивозять до Росії та примушують доставляти наркотики. Такі оголошення і досі можна побачити у громадському транспорті.

Правозахисники закликали не реагувати на такі оголошення, поширені у столичному метро та великих містах, які пропонують роботу кур’єром за високу винагороду.

Як розповіла координатор Медійної ініціативи за права людини Марія Томак, рік тому до них звернулася жінка, яка розповіла, що її син поїхав у РФ на заробітки і опинився в трудовому рабстві, ставши наркокур'єром.

За словами Томак, цього року з'ясувалося, що це не одиничний випадок: 300 осіб потерпілі за даними МЗС, але ця цифра більша і наближається до 2 тисяч.

На фото: Катерина Онупрієнко, постраждала від торгівлі людьми

"Як працює схема: є рекламне повідомлення в громадському транспорті. Людині обіцяють, що вона доставлятиме ліки чи одяг. Така схема була в Молдові (ліки), але її прикрили. Призначають зустріч, дають смартфон, дають квиток, кишенькові гроші і відправляють за кордон. Коли особа опиняється в Москві, їй кажуть, в який регіон РФ вона їде. Коли людина розуміє, що мова про наркотики і намагається відмовитися - їй погрожують і примушують працювати. Коли людина повідомляє цю інформацію, скажімо, родичам, то її затримують впродовж місяця. З чого ми робимо висновок, що за ними стежать. Жертви - чоловіки від 21 до 35 років", - розповіла правозахисниця.

Радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко зазначив, що існує великий обсяг наркотрафіку з України в Росію та навпаки.

"Його співучасниками стають звичайні громадяни, які або на собі, або у своїх транспортних засобах перевозять наркотики. Є десятки випадків затримання такого роду в Росії. І там для них є небезпека життю та здоров'ю, оскільки ми знаємо, як ставляться в РФ до громадян України", – зазначив Геращенко.

"Наше основне завдання полягає в тому, щоб зупинити цю схему. Рік про неї відомо, але вона досі функціонує. Наприклад, такого роду оголошення про набір кур'єрів я бачив сьогодні зранку в транспорті. І друге - повернути наших громадян. Це складна процедура. Необхідно зв'язуватися з російськими правоохоронцями, задіювати дипломатам важелі впливу тощо", - наголосив Дмитро Мазурок, адвокат Центру стратегічних справ Української гельсінської спілки.

Представники Української гельсінської спілки заявили, що їхні адвокати вже залучені до цієї теми і визначили її як пріоритетну.

Нагадаємо, станом на кінець квітня 2016 року, за даними Департаменту консульської служби МЗС, на території Росії перебували 5216 затриманих і засуджених громадян України.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.