НОВИНИ

Економіст: Польща повинна підготуватися до стійкого уповільнення темпу економічного зростання

За словами Віктора Войцеховського, базові резерви, що стимулювали зростання продуктивності й дозволяли динамічно розвивати економіку країни після 1989 року, сьогодні стрімко вичерпуються.

Хоча ситуація в реальній економіці Польщі цілком непогана, країна повинна серйозно підготуватися до стійкого уповільнення темпу економічного зростання в середньотерміновій перспективі. Таку думку в інтерв’ю Тижню висловив польський економіст і публіцист Віктор Войцеховський.

За його словами, базові резерви, що стимулювали зростання продуктивності й дозволяли динамічно розвивати економіку після 1989-го, сьогодні стрімко вичерпуються. «Не варто розраховувати на те, що ми розвиватимемося на рівні 4,5% щороку. Якби динаміку зростання вдалось утримати на 3%, це вже було б великим успіхом. Але для цього нам потрібне істотне збільшення продуктивних інвестицій у приватному секторі, які є основним носієм технологічного прогресу», — розповів він.

На жаль, зазначає Войцеховський, тенденція до посилення ролі держави в економіці, яка нині спостерігається, поступова політизація фінансового сектору, накладання нових податків на банки та великі магазини, які здебільшого належать закордонним інвесторам, — усе це не сприяє інвестиціям. Як і всі постсоціалістичні країни, Польща має обмежені ресурси державних заощаджень, тож повинна створювати добрі умови для інвесторів із-за кордону. Крім дій виключно економічного характеру, інвестиційний клімат у Польщі псує конфлікт навколо Конституційного суду. Параліч цієї установи посилює інвестиційну невпевненість, а тому гальмує зростання як внутрішніх, так і іноземних вкладень, а також змушує інвесторів очікувати вищої премії за ризик.

Окрім того, розповів експерт, Польща не зможе утримувати належний темп підйому економіки, якщо обмежуватиме пропозицію праці. Кількість людей працездатного віку в країні уже кілька років скорочується з демографічних причин. Замість того щоб знижувати пенсійний вік, як це пропонує ПіС, ми повинні швидко його підвищувати. Я вважаю, що темп цього процесу міг би бути навіть вищий, ніж передбачає реформа, впроваджена попереднім урядом (тобто 67 років для жінок тільки у 2040 році).

«У короткій перспективі суттєвий ризик для темпу економічного зростання в Польщі становить кон’юнктура за кордоном. Незважаючи на низькі відсоткові ставки в Західній Європі, економічне зростання там розчаровує. Ми не знаємо, наскільки масштабним буде сповільнення в китайській економіці, куди забагато інвестували численні компанії, після чого вони мають проблеми з обслуговуванням боргів. За таких умов розраховувати, що польська економіка протягом найближчих років зростатиме в темпі близько 3,5%, як передбачає уряд, ризиковано», — наголосив Войцеховський.

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.