НОВИНИ

Без червоної ручки та таблиці множення напам’ять. Новації шкільної реформи

Які новації чекають на школярів, та про що потрібно знати батькам, розбирався Тиждень.

Без червоної ручки у зошитах дітей молодшої школи та нова програма з історії України для старшокласників. Ці та інші нововведення у навчальній програмі затвердило Міністерство освіти і науки під час літніх канікул. Які новації чекають на школярів, та про що потрібно знати батькам, розбирався Тиждень.

МОЛОДША ШКОЛА

Найбільше зміни торкнулися молодшої школи, де, як обіцяють у Міністерстві освіти і науки, дітям тепер буде навчатися легше. Учні 1-4 класів виконуватимуть завдання олівцем, а вчителі не використовуватимуть червону ручку. Виправлення допускаються або гумкою, або закреслюванням – на розсуд учителя. 

Так, вважають у міністерстві, діти не боятимуться робити помилки та будуть формувати позитивне ставлення до навчання. Зміни полягають у тому, щоб прибрати з програм неузгодженості, перевантаження дітей й давно застарілі теми.

Також вчителі не оцінюватимуть ведення зошитів та каліграфію учня. Також учням не будуть знижувати оцінки за «неправильний» відступ кількості клітинок та рядків.​

З уроків української мови забрали зайву теорію. Акцент було зроблено на розвитку усного мовлення, а не на побудові речень за схемами. На уроках з іноземної першачки також більше говоритимуть. Згідно з новою програмою, перші півроку першого класу приділятиметься увага здатності вести діалог. Букви і прості слова дітки писатимуть з другого семестру 1 класу.

З літературного читання прибрали кількісний показник темпу, вчитель розвиватиме у дітях спосіб читання, виразність, правильність та розуміння прочитаного. Також вилучили тексти радянськіх авторів і додали сучасних, а саме: Мар'яна Савка, Олександр Дерманський, Мар'яна та Тарас Прохасько, Іван Малкович, Іван Андруся та інші. На уроках літератури будуть оцінювати не героя (позитивний-негативний), а вчинки.

Також змінена програма з математики. З учнів 1-2 класів знято вимоги щодо знання напам’ять таблиць додавання та віднімання в межах 10 та в межах 20, таблиць множення та ділення. Таким чином зміщено акценти щодо набуття учнями обчислювальної навички, учень має навчитися вирішувати завдання на практиці. Також збільшено кількість годин на вивчення складних тем.

З уроків фізкультури прибрали контроль нормативів та муштра «рівняйся-струнко», замість цього додано сучасні активні ігри на співпрацю і взаємодопомогу. Окрім того, додані вправи на збереження здоров'я.

Також з оновлених програм вилучили обов'язкову кількість годин на викладання кожної окремої теми – тепер вчитель буде сам вирішувати, скільки годин присвятити вивченню, наприклад, іменників. Головне – врахування індивідуальних особливостей дітей у класі. Система оцінювання молодших учнів враховуватиме вікові особливості дітей. 

Відтепер оцінювання в першому класі немає, другий клас також може не оцінюватися за рішенням педагогічної ради школи. А оцінки будуть відомі лише вчителю, учню та його батькам, тобто вони не мають озвучуватися на батьківських зборах чи вивішуватися публічно у вигляді рейтингів. Також вчителям рекомендують не давати домашнє завдання учням перших класів і обмежити його обсяг для учнів 2-4 класів. 

Загалом, стверджують у міністертві, програми привели у відповідність до вікових особливостей дітей. Деякі теми перенесли у більш старші класи та скасували ряд вимог, що ставилися перед молодшими школярами.

СТАРША ШКОЛА

Учні старших класів навчатимуться за новими програмами з історії України. Вперше у 10-11 класах вводяться практичні заняття з уроками узагальнення та тематичного оцінювання. У програмі виокремлено і розширено, зокрема, такі теми: «бій під Крутами», «війни радянської Росії з Українською Народною Республікою», «радянська окупація України» та інші. 

Також у нову шкільну програму з історії вводиться поняття «депортація». Наприклад, депортація з Криму кримських татар, а також масові депортації етнічних українців з Польщі в 1944-1946 роках.

Міністерство освіти поки розробляє проект перехіду від 11-річного до 12-річного навчання в школах. Планується, що початкова школа складатиметься з 4 років, як базовий період, потім 5-9 – середня школа, яка буде називатися гімназією. 10-12 роки навчання – профільна середня освіта. Старшокласник зможе обирати одне з двох спрямувань навчання: академічне чи професійне. 

Важливим є те, що після 10 класу учень зможе змінити профіль навчання, якщо зрозуміє, що обраний ним напрямок нецікавий.​ Проте цю 12-річну реформу почнуть впроваджувати в 2018 році. А радикальна освітня реформа запрацює в Україні за два роки, обіцяють у Міносвіти.​

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.