НОВИНИ

Український інститут національної пам'яті відреагував на рішення Польщі щодо Волинської трагедії

В українській інституції вважають, що польські політики намагаються використати криваві події для отримання вигоди.

Український інститут національної пам'яті оприлюднив заяву стосовно ухвалення польським Сеймом резолюції про визнання геноцидом поляків кривавих подій на Волині під час Другої світової війни. Заяву опубліковано на вебсайті інституту.

"Рішення польського парламенту стало неприємним, але закономірним результатом небажання розібратися з важкою історією та зростання антиукраїнської істерії в Польщі, яку провокують політичні сили, зокрема представлені в парламенті. Воно не має нічого спільного із вшануванням пам'яті загиблих, а є лише інструменталізацією конфлікту минулого  для здобуття політичних дивідендів сьогодні", - йдеться у тексті.

Читайте також: Порошенко відреагував на рішення польського Сейму про визнання Волинської трагедії геноцидом

Голова інституту Володимир В'ятрович висловив жаль з приводу того, що цим рішенням Сейму не завершиться антиукраїнська хвиля, яка вже кілька місяців наростає у Польщі. На осінь там запланована прем'єра пропагандистського фільму "Волинь", який лише посилить однобоке уявлення про польсько-український конфлікт у минулій війні.

"Сумно, що польському політикуму забракло розумних і відважних (жодного проти і лише 10 утрималося під час голосування), здатних зупинити нікому не потрібні політичні суперечки довкола минулого, що відбуваються на тлі зростання воєнної загрози зі Сходу", – сказав В'ятрович.

"Мені не соромно за українців у цій дискусії. І громадські, і політичні діячі працювали практично в унісон для того, щоб пам'ять про минулий конфлікт не стала джерелом нового. Запропонована вкотре українцями формула "пробачаємо і просимо вибачення" насправді є єдиним можливим форматом загоєння ран минулого. Але цього разу простягнута українцями рука зависла в повітрі", – зауважив В'ятрович. 

Окрім того, за його словами, ухвала Сейму значною мірою перекреслює дотеперішні напрацювання польсько-українського діалогу, але це не означає, що від цього він стає менш потрібним.

В’ятрович сподівається, що попри зміни в польській політиці і завдяки зусиллям Інституту національної пам'яті,  започаткований минулого року діалог істориків у форматі Українсько-польського форуму буде продовжено.

"Цей діалог зможе не тільки допомогти зрозуміти минулий конфлікт, але й уникнути помилок наших предків. Певен, що докладна праця істориків, в тому числі з нововідкритими в Україні архівними матеріалами, з кожним разом лише доводитиме абсурдність цього політичного рішення зокрема і писання історії в парламентах загалом", - зазначив він.

Читайте також: У Верховній Раді відповіли на рішення Польщі визнати Волинську трагедію геноцидом