НОВИНИ

Опитування показало, скільки українців вважають себе європейцями

Також соціологи визначили головні чинники формування думки з цього питання.

Європейцями себе вважають тільки 29% громадян України. Про такі результати соціологічного опитування повідомили у Центрі Разумкова під час дискусії «Ідентичність громадян України в нових умовах: стан, тенденції, регіональні особливості».

При цьому переважна більшість громадян (63%) не відчувають себе європейцями. Ще 9% громадян не визначилися з цього питання.

Також соціологи спробували встановити причини такої самоідентифікації.

«Серед тих, хто не відчуває себе європейцем, головною причиною цього називають низький рівень добробуту – 73% опитаних. На другому місці – соціально-культурні умови життя (46%). Чинники культурно-духовного характеру зазначили менші частки респондентів: мовні бар’єри – 36%; «неєвропейську» свідомість – 33%; низький рівень культури, освіти – 29%; відчуття себе представником іншої культури – 16%; релігійну належність – 4,7%», – йдеться у тексті.

Читайте також: Майже 75% українців назвали себе патріотами – опитування

Нове опитування не показало суттєвих змін у цьому питанні за останні 10 років.

«У 2006 році не відчували себе європейцями 68% респондентів, відчували – 27%. Не визначилися – 6%. Серед тих, хто не вважає себе європейцями, більшість так само називали соціально-економічні причини: низький рівень добробуту (73%), соціально-культурні умови життя (39%). На наступних місцях розмістилися: низький рівень культури, освіти (33%), «неєвропейська свідомість» – 28%, мовні бар’єри – 23%, відчуття себе представником іншої культури (10%), релігійна належність (2,4%)», – йдеться у презентації результатів дослідження.

Незважаючи на схожі результати двох опитувань, – нинішнього та десятирічної давнини – соціологи все ж зробили висновки стосовно змін у самосприйнятті українців. Зокрема, вони зазначили зростання значущості таких чинників як мовні бар’єри, відчуття себе представником іншої культури, «неєвропейська» свідомість.

«Останні зміни могли бути похідними від різного роду впливів – від більшої особистої обізнаності про Європу та зростання самоусвідомлення українців як нації, до впливу міфів російської пропаганди про «цивілізаційну окремішність єдиного російського народу, складовою частиною якого є українці», – йдеться у тексті.

Читайте також: Соціологи розповіли про динаміку настроїв українців у ставленні до НАТО

У цьому зв’язку соціологи зазначили відмінність Донбасу від решти регіонів, у тому числі Півдня та Сходу, де показники виявилися майже однаковими.

«На Донбасі є значно вищою, ніж в інших регіонах, у тому числі удвічі більшою, ніж на Сході та Півдні, частка респондентів, які називають в якості причин власної «неєвропейськості» відчуття себе представником іншої культури (31%). Це корелює з даними про віднесення громадянами себе до культурної традиції, за якими загалом 34% жителів Донбасу визначили себе представниками радянської і російської традицій. Отже, для багатьох жителів Донбасу залишається актуальним відчуття певної культурної відчуженості як від Європи, так і від решти території України», – зазначили у презентації.

Указане дослідження провела соціологічна служба Центру Разумкова 11-23 грудня 2015 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 10,071 тисяч респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки – 1%. Респонденти мали можливість обрати відповіді «однозначно так/ні» і «скоріше так/ні».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.