НОВИНИ

Газпром відмовився від політики прив’язки ціни на газ до нафтопродуктів – ЗМІ

Компанія вирішила орієнтуватися на спотові ціни газу в Європі.

Російський газовий монополіст Газпром відмовився від пов’язування вартості газу із цінами на нафтопродукти у довгострокових контрактах. Про це свідчать підсумки двох арбітражних спорів, з яким Газпром вийшов протягом останнього часу, передає видання «Коммерсантъ».

Газпром та двоє учасників проекту «Північний потік-2» – німецька E. On та французька Engie – протягом минулих трьох тижнів домовився про припинення арбітражних спорів щодо газових контрактів.

Для цього Газпром пішов на безпрецедентний для себе крок та погодився на прив’язування ціни у довгострокових контрактах до вартості спотового газу в Європі, а не до корзини нафтопродуктів, на чому компанія наполягала раніше.

У більшості попередніх випадків, компанії, які оскаржували контракти з Газпромом, отримували компенсацію за те, що переплачували. На відміну від ціих випадків, тепер, за інформацією російського видання, Газпром сам отримає від E. On €800 млн ретроактивних платежів. Engie та Газпром просто нічого один одному не виплачуватимуть. Однак повідомляється, що незважаючи на одномоментні втрати, європейські компанії отримали суттєву перевагу в майбутньому через визнання Газпромом прив’язки до спотових цін для припинення арбітражів.

Історично ціна газу у всіх довгострокових контрактах на європейському ринку була прив'язана до вартості кошика нафтопродуктів (нафтова прив'язка). Але в результаті кризи 2009 року попит на газ в Європі впав і перестав відповідати обсягу, прописаному в контрактах. При цьому за наполяганням регуляторів ЄС обсяги спотових торгів газом істотно зросли. В результаті європейські клієнти Газпрому, які змушені купувати газ за контрактами з нафтовою прив'язкою, а продавати — за нижчою спотовою ціною, несли збитки і вимагали від російського постачальника знижок і переходу на спотову прив'язку.

Як повідомлялося, Газпром та український Нафтогаз вже подали взаємні позови до Стокгольмського арбітражу. Суд відмовився об'єднати ці позови.

Читайте також: За рік Стокгольмський арбітраж отримав щонайменше п'ять скарг на Газпром

Нагадаємо, за оцінками Газпрому, сума претензій Нафтогазу становить $11-16 млрд.

Також нагадаємо, раніше у "Газпромі" заявили, що виставлять "Нафтогазу" і направлять до Стокгольмського арбітражу претензії щодо стягнення $8,2 млрд за невиконання умови take or pay ("бери або плати").

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.