НОВИНИ

Туреччина підвищує ціну «міграційної» угоди

Переговори під час саміту Туреччина-ЄС в Брюсселі тривають

Прем'єр міністр Туреччини Ахмет Давутоглу під час екстренного саміту в Брюсселі, що розпочався 7 березня, висунув додаткові умови в обмін на підписання угоди, згідно з якою Туреччина допоможе Європейському Союзу у вирішенні нового витка міграційної кризи на Балканах. Про це повідомляє ряд закордонних ЗМІ. Туреччина концентрується на трьох вимогах.

Перша вимога — ЄС має надати €3 млрд додаткової фінансової допомоги до кінця 2018-го року, — це вдвічі більше, ніж було домовлено раніше. Ці кошти турецький уряд планує виділити на створення умов проживання для біженців, що залишатимуться в країні.

Друга вимога — прискорення імплементації безвізового режиму із ЄС для турецьких громадян. Раніше його впровадження планувалось на жовтень, тепер дедлайн — кінець червня.

Третя вимога — прогрес у шляху Туреччини до членства у ЄС. Повноцінні переговори щодо надання членства ведуться уже десять років, із 2005-го, але жодних помітних зрушень ще не було.

Прем’єр Давутоглу концентрується саме на двох останніх вимогах. «Ми готові спрівпрацювати із ЄС, але також і готові стати частиною ЄС. Сподіваюсь, що у фокусі цього саміту буде не тільки міграційна криза, але і шлях Туреччини до членства, а сам саміт буде поворотною точкою у нашому партнерстві», — сказав він перед зустріччю із головою Європейського Парламенту Мартіном Шульцом.

Якщо угода буде підписана, Туреччина офіціно прийматиме усіх біженців, які зараз намагаються перетнути Егейське море, аби досягти Греції. Один із пунктів угоди присвячений сирійцям: за кожного сирійця, якого Туреччина залишить у себе після прийняття угоди, Європейський Союз переселить у одну із країн-членів сирійця, що отримав статус біженця в Туреччині раніше.

Варто зауважити, що остаточної домовленості сторони ще поки не досягли. Якщо надати фінансову домомогу європейські лідери погодились одразу, то глибша інтеграція з Туреччиною поки є предметом дискусій. Канцлер Німеччини Ангела Меркель повідомила, що 18-го березня відбудеться додаткова зустріч європейських лідерів із цього приводу. Проте ряд чиновників ЄС уже відзначили готовність Туреччини йти на контакт. Фрау Меркель, яка була одним із авторів угоди, сказала пресі, що «угода із Туреччиною буде проривом, якщо вона буде підписана та імплементована. Президент Європейської Ради Дональд Туск у своєму Твітері написав, що часи нелегальної міграції до Європи завершуються, а прем'єр Давутоглу підтвердив готовність Туреччини повторно прийняти усіх біженців, які намагаються дістатись до Греції і не потребують міжнародного захисту.

Проте осторогу європейських лідерів під час прийняття угоди викликають численні порушення прав людини та наступ на свободу слова, які трапляються в Туреччині дедалі частіше. Зокрема, 4-го березня відбулось захоплення редакції газети Zaman, яка входить до плеяди найвпливовіших медіа в Туреччині. Свою стурбованість висловили усі європейські посадовці, зокрема голова Європейського паламенту Мартін Шульц повідомив, що захоплення Zaman — черговий удар по свободі слова в Туреччині, і він про це говоритиме із Ахметом Давутоглу.

Президент Європейської Ради Дональд Туск зауважив, що свобода слова та самовираження є фундаментальними правами людини.

Верховний представник Європейського союзу із питань закордонних справ Федеріка Могеріні заявила, що, оскільки Туреччина є кандидатом на членство у Європейському Союзі, вона повинна поважати та розвивати демократичні стандарти, в тому числі і свободу преси.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.