НОВИНИ

Голови Вищої ради юстиції та Вищого адмінсуду розійшлися у трактуванні закону про справедливий суд

Один вважає, що суддів, які ухвалили незаконні рішення проти євромайданівців можна звільнити, а інший – що не можна.

Вища рада юстиції наполягає, що суддів, які ухвалювали рішення про переслідування учасників Євромайдану досі можна звільнити за порушення присяги. Таку заяву зробив голова ВРЮ Ігор Бенедисюк.

Бенедисюк стверджує, що до ухвалення закону «Про забезпечення права на справедливий суд», який установив трирічний термін притягнення судді за порушення присяги, така дія взагалі не була обмежена у часі.

«У зв’язку із заявою керівництва Вищого адміністративного суду України стосовно правової позиції суду у питанні строків притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності за висновками Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, на підставі якої скасовані відповідні рішення ВРЮ з цих питань, Вища рада юстиції наголошує, що до набуття чинності Законом України «Про забезпечення права на справедливий суд» строк притягнення судді до відповідальності за порушення присяги не застосовувався. Відповідно до частини четвертої статті 87 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції Закону від 7 липня 2010 року звільнення судді за порушення присяги не було обмежено в часі», – сказав Бенедисюк.

За його словами, подання ВРЮ повинні розглядати за діючим законом про «Про забезпечення права на справедливий суд», тобто АРЮ має три роки на подання, і зворотня дія в часі не поширюється на таку норму, оскільки не йдеться про пом’якшення покарання.

«Позиція Вищої ради юстиції у питанні щодо звільнення суддів за порушення присяги полягає у тому, що законодавче закріплення звільнення судді за порушення присяги як виду дисциплінарного стягнення та встановлення трирічного строку давності притягнення до дисциплінарної відповідальності відбулось одночасно і набрало чинності 28 березня 2015 року», – додали у тексті.

Нагадаємо, раніше голова Вищого адміністративного суду Олександр Нечитайло заявив, що ВАСУ вважає неможливим залучати до дисциплінарної відповідальності більшість суддів, які судили учасників Євромайдану, через закінчення строків давності.

Він роз'яснив, що закон "Про забезпечення права на справедливий суд" вніс до законодавства правову колізію, оскільки його норми встановлюють 3-річний термін притягнення до дисциплінарної відповідальності, а перехідні положення встановлюють з 27 лютого по 28 березня термін в один рік.

ВАСУ прийняв рішення, що має застосовуватися норма про річний термін притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності.

Зараз Вищий адмінсуд скасував три рішення Вищої ради юстиції про надання згоди на звільнення за порушення присяги суддів, які виносили рішення проти активістів Євромайдану.

Зокрема, скасовано звільнення судді Чорнобаївського районного суду (Черкаська обл.) Неллі Цибри, судді Бориспільського міського райсуду (Київська обл.) Анатолія Левченка, судді Оболонського районного суду Києва Віталія Литвинова.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.