НОВИНИ

Євгена Сверстюка визнали моральним, духовним та етичним лідером

Відомому українському літератору-дисиденту, правозахиснику та публіцисту Євгену Сверстюку вручили нагороду «Світло Справедливості» за моральне, духовне та етичне лідерство

Відомому українському літератору-дисиденту, правозахиснику та публіцисту Євгену Сверстюку вручили нагороду «Світло Справедливості» за моральне, духовне та етичне лідерство.

У церемонії вручення нагороди, яка відбулася 1 листопада у Київському міському будинку вчителя, взяли участь друзі, представники громадських організацій, освітніх закладів, молодіжних організацій, дипломатичного корпусу та засобів масової інформації.

Нагорода «Світло Справедливості» заснована 2010 року канадійкою українського походження Анастасією Шкільник на честь її батька д-ра Михайла Шкільника (1891–1972), видатного юриста, громадського і політичного діяча часів визвольного руху в Україні 1917–1920 років.

«Ця нагорода відзначає особливих людей за їхню здатність запалити світло справедливості у темних щілинах людської душі та вказати дорогу до більш людяного суспільства. За життя мій батько ніколи не шукав визнання за своє віддане служіння в ім’я справедливості. Його життя є яскравим прикладом морального лідерства. Саме тому я вирішила заснувати нагороду «Світло Справедливості», – зазначила Анастасія Шкільник.

Євген Сверстюк – видатний український публіцист і літературознавець, активний учасник національно-демократичного руху, один з його духовних та інтелектуальних лідерів. За участь у дисидентському русі був засуджений радянською владою до дванадцяти років неволі. Лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, почесний президент Українського ПЕН-центру, доктор філософії. Найвідоміші книги: «Собор у риштованні» (1970), «Блудні сини України» (1993), «Шевченко і час» (1996), «На святі надій» (1999). Автор численних есе і статей з літературознавства, психології та релігієзнавства, віршів і перекладів з німецької, англійської, російської мов. Він є першим лауреатом цієї нагороди.

Церемонія нагородження відбулася за підтримки Українського Католицького Університету (УКК), провідного вищого навчального закладу, який виховує нову українську еліту. УКУ – єдиний католицький університет на пострадянському просторі. «Перший лауреат визначає рівень, а тому пані Анастасія Шкільник і УКУ пишаються  тим, що Євген Сверстюк погодився прийняти першу нагороду «Світло справедливості». Вже півстоліття він належить до моральних лідерів українського суспільства, залишаючись свіжим, творчим, життєдайним. Ще у моєму дитинстві, коли в діаспорі звучав з таборів голос Євгена Сверстюка в унікально шляхетних текстах, він став для мене моральним авторитетом. Особисто познайомитися з ним я мав щастя 1988 року, і від того часу він є орієнтиром для мене особисто і для нашої університетської спільноти.  Адже, якщо Євген Сверстюк міг перенести усі ці випробування і залишитися носієм доброго слова і незаплямованого свідчення, то, можливо, й нам вдасться», - зазначив ректор УКУ Борис Ґудзяк.

Довідка

Михайло Шкільник народився в селі Сурохів на Західній Україні. Юридичну освіту здобув у Львівському та Краківському університетах. За часів Української Народної Республіки працював спочатку в Міністерстві економіки та торгівлі, а пізніше очолював Департамент консульської служби в Міністерстві закордонних справ. Після повалення УНР М. Шкільник повернувся до Західної України, де працював суддею у місті Перемишляни. Під час німецької окупації був призначений мером Перемишлян. На цій посаді, ризикуючи власним життям та своєю сім’єю, він врятував життя рабина Рокеаха, відомого як «Великий рабин Белза», – лідера ортодоксальних євреїв Західної України.  Чимало родин у Перемишлянах було врятовано завдяки зусиллям Михайла Шкільника. Пізніше він із сім’єю емігрував до Канади. 1971 року в Торонто були опубліковані його мемуари «Україна в боротьбі за державність у 1917–1921 роках». Крізь усе життя д-р Михайло Шкільник проніс любов до рідної землі, вболівав за її долю.   

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Теги