НОВИНИ

Речник АП звинуватив Саакашвілі у порушенні військової цензури та здачі українських позицій

За словами Андрія Лисенка, через орпилюднене Саакашвілі у Facebook відео відвідування зони АТО вже почалися погрози родинам військових на позиціях.

Міністерство внутрішніх справ проводить розслідування дій голови Одеської ОДА Міхеїла Саакашвілі, який оприлюднив у мережі Facebook відео українських позицій у зоні АТО. Про це заявив речник Адміністрації президента з питань АТО Андрій Лисенко в інтерв'ю російській Новой Газете.

«Останнє, явне: відео з передової, яке злив в інтернет Саакашвілі. Повна здача українських позицій! (голова ОДА відвідав одеський батальйон «Шторм» і 14 січня виклав сюжет про виявлені недоліки в забезпеченні бійців. У кадрі опинилися штабні карти, у бійців-співрозмовників відкриті обличчя, місцевість добре упізнавана і т.п. – Ред.) Те, що суворо забороняли журналістам, зробив не останній державний чиновник», – обурився Лисенко.

«Я думаю, військова прокуратура і контррозвідка повинні дати оцінку. Наскільки мені відомо, Міністерство внутрішніх справ вже почало розслідування», – сказав він.

«Саакашвілі може сказати, що знімала інша людина, він-то сам весь час в кадрі. І постраждає відеооператор або той, хто виставив», – додав Лисенко.

«Дуже добре, коли губернатор цікавиться життям підрозділу. Тільки хлопців, в ідеалі, треба тепер звідти забирати! Тому що вже пішли погрози їхнім родинам від сепаратистів. На кілька статей Кримінального кодексу тягне таке «кіно». Втім, військова прокуратура порушує справи і розслідує, не заявляючи публічно. А остаточне рішення виносить суд», – наголосив він.

Лисенко пояснив, що військова цензура існує, як і головний військовий цензор.

«Однак прізвище та звання я не маю права називати», – додав він.

«У кожному з'єднанні служить начальник управління або відділу, який відповідає за збереження військової і державної таємниці. Стежить за тим, щоб у теле- і фотокамери не потрапляли документи з грифом «Таємно»: штабні карти, бойові розпорядження, накази, кодові таблиці для зв'язку, списки особового складу військових частин. Тому що навіть за фінансовою відомістю можна визначити чисельність військовослужбовців», – пояснив Лисенко.

«Також заборонено показувати апаратуру закритого зв'язку, комп'ютери «самі в собі», тобто не підключені до мережі, машини для обробки секретних даних. Під табу – ходи сполучення між взводними опорними пунктами. Не можна «світити» позиції, звідки ведеться спостереження за ворогом, передислокацію колон», – розповів Лисенко.

«Завжди просимо операторів не робити відео з прив'язкою до місцевості: інакше до метра обчислюється розташування об'єкта. У бліндажі, в наметі, в окопі – знімайте, будь ласка. Не завжди можна показувати обличчя військових. Взагалі, цензура в наших умовах – передусім турбота про безпеку», – розповів він.

Він зазначив, що «найбільш вдячні читачі і глядачі українських ЗМІ – аналітики з ГРУ Генштабу Збройних сил і ФСБ Росії».

«Вони цим майстерно навчилися користуватися для вкидання дезінформації і створення масових психозів. Ми це і в 2014-му, і в минулому році спостерігали», – додав він.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.