НОВИНИ

На Прикапатті у лісі виявили захований архів УПА

Документи майже 70 років пролежали у металевому молочному бідоні.

Місцеві мешканці знайшли архівні документи про діяльність УПА напередодні Нового року, 31 грудня, у Долинському районі Івано-Франківщини. Про це повідомили у Центрі досліджень визвольного руху.

Фахівці встановили, що йдеться про архів із документами Калуського окружного проводу ОУН 1948-1949 років, який територіально охоплює Калущину, Войнилівщину, Жидачівщину, Долинщину, Рожнятівщину, Болехівщину та Вигодщину.

«Повстанські архівісти дбайливо обгорнули згортки документів у радянські газети та заховали їх у молочному бідоні, де вони пролежали майже 70 років. Цікаво, що радянська влада знала, що повстанці таким чином архівують свої документи, тому по селах вівся жорсткий облік усіх молочних бідонів», — розповів директор Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий.

Основна складова архіву — детальні звіти підпілля ОУН про події, що відбувалися в Калуській окрузі, інформація про репресії радянської влади щодо місцевих жителів. Також виявлені списки відзначених за хорошу службу повстанців та підпільників, списки полеглих, протоколи загибелі провідників ОУН, фінансові звіти та звіти, які розповідають про своєрідну "підпільну економіку", а також інформаційні матеріали для поширення серед людей. Деякі часописи, листівки та бофони (повстанські гроші) досі не траплялись дослідникам.

«Поки ще навіть не всі згортки документів вдалось розкрити і переглянути, деякі з них будуть частково втрачені через пошкодження вологою, а деякі навіть пропалені — ймовірно, коли самі підпільники намагались їх просушити. Тому вони потребують тривалої і скурпульозної реставрації», — розповів керівник Архіву ЦДВР Андрій Усач.

Після реставрації дослідники пообіцяли оцифрувати архів та оприлюднити його в електронному вигляді.

Як повідомлялось, у квітні невідомі, на одному з інтернет-аукціонів виставили на продаж архів документів, пов'язаних з діяльністю УПА, вартістю 500 тис гривень.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.