НОВИНИ

Павло Клімкін: Україна провела б реформи і без «безвізового звіту» Єврокомісії

За словами очільника українського МЗС, у ЄС діє типовий для Східного партнерства режим more for more — країна робить більше реформ, які дістають позитивну оцінку, а відтак отримує більше допомоги. Він працює і для безвізового режиму.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін в інтерв’ю «Тижню» розповів, що не вважає ухвалення Європейською комісією звіту щодо безвізового режиму з Україною подарунком — насправді Київ зробив би усі реформи і так, але повільніше.

«Не згоден, що це подарунок. Наша країна цього заслужила. Насправді ми зробили б усі реформи й так. Але з безвізовим режимом вони будуть здійснені швидше й системніше», — сказав він.

Очільник МЗС висловив думку, що такий політичний аванс діставали подеколи й інші. Приміром, деякі балканські держави. Але на тлі нинішнього сприймання міграційної кризи в ЄС ніхто політичних авансів із лібералізації візового режиму не робитиме.

«Інша річ, що Брюссель використовує план дій стосовно безвізового режиму для сприяння реформам в Україні. Більшість із них безпосередньо пов’язана зі створенням довіри до того, як працює вся система в нас. Хоча тут є більш системний вимір: уся антикорупційна модель будувалася незалежно від безвізового режиму. Наприклад, усе це прописано в нашій спільній програмі з МВФ. Тобто ми виконали б ці пункти, навіть якби їх не було у плані дій щодо безвізового режиму, чи, зрештою, і в тій-таки програмі. Але що ми мали змогу зробити це більш системно й структуровано у стислі терміни, це правда», — пояснив він.

Тому, вважає Клімкін, це не аванс, а швидше можливість використання інструментів. У ЄС діє типовий для Східного партнерства режим more for more. Це означає, що країна робить більше реформ, які дістають позитивну оцінку, а відтак отримує більше допомоги. Він працює і для безвізового режиму.

За його словами, ЄС однозначно пройшов той момент, коли він готовий давати суто політичні аванси.

«Погоджуюся тут тільки в одному: це політичний аванс і взагалі політичне визнання належності України та українців до Європи. Адже для багатьох процедура отримання візи тепер уже не така неподоланна, як років п’ять тому. Я ще пам’ятаю, коли ми починали говорити про спрощення візового режиму, збирали всіх консулів країн ЄС, «били по голові» за порушення. А зараз безвізовий режим для багатьох українців — це не просто технічні процедури, а визнання належності до Європи», — сказав Клімкін.

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.