НОВИНИ

Путін дозволив експорт ядерних технологій до Ірану

Зокрема, дозволено експорт обладнання та надання фінансових і технічних консультацій.

Президент РФ Владімір Путін зняв заборону на експорт ядерного обладнання та технологій до Ірану. Указ опублікований 23 листопада, у день візиту Путіна до Ірану.

Відтепер російським підприємствам дозволено експортувати обладнання і надавати фінансові та технічні консультації, пов'язані з модифікацією іранського ядерного об'єкта Фордо і реактора в Араку.

Згідно з документом, «заборони, обмеження та інші заходи... не поширюються на здійснення постачання, продаж або передачу предметів (матеріалів, обладнання, товарів і технологій), якщо це безпосередньо пов'язано з модифікацією двох каскадів на об'єкті Фордо для виробництва стабільних ізотопів методом центрифужного збагачення, експортом з Ісламської Республіки Іран збагаченого урану, запас якого перевищує 300 кілограмів, в обмін на передачу Ірану природного урану, а також модернізацією реактора в Араку».

У Путіна, який візьме участь у саміті країн-експортерів газу в понеділок в Тегерані, запланована також зустріч з президентом Ірану Хасаном Роухані для обговорення конфлікту в Сирії.

Нагадаємо, угоду щодо ядерної програми Ірану було досягнуто 14 липня. У ній Тегеран погодився на ряд поступок за масштабами своєї ядерної програми в обмін на зняття санкцій.     

18 жовтня, Білий дім та ЄС почали процес скасування санкцій против Ірану.    

Іран був викритий у розробці ядерної програми ще в 2002 році. Як відомо, договір про нерозповсюдження ядерної зброї від 1968 року забороняє розповсюдження ядерних технологій країнам, крім тих, хто передбачений договором. Іран підписав і ратифікував договір, при тому що низка інших країн, які з плином років заволоділи ядерними технологіями, не є сторонами договору. Ядерними державами "легітимно" визнані лише п'ять - США, Франція, Великобританія, Росія і Китай. Однак ядерну зброю з часом дістали Індія, Пакистан, Північна Корея та Ізраїль. За підозри у розробці ядерних технологій на Іран були накладені санкції ООН, США і Євросоюзу. Активна фаза переговорів щодо ядерної програми велася у форматі "шістки" (США, Великобританія, Франція, Німеччина, Росія, Китай) плюс Іран з 2013 року.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.