НОВИНИ

Законпроект «Про мови»посилить мовний поділ у суспільстві

Про це у своїй заяві наголошують науковці Академії наук вищої школи України . Зокрема ухвалення зареєстрованого в парламенті закону про мови зніме мотивацію до вивчення української мови

Про це у своїй заяві наголошують науковці Академії наук вищої школи України . Зокрема ухвалення зареєстрованого в парламенті закону про мови зніме мотивацію до вивчення української мови.

Автори заяви вважають реальною метою авторів зареєстрованого в парламенті проекту закону створити правомірною ситуацію, коли в усіх сферах громадського життя послуговуватимуться російською мовою.

В Академії наук нагадали, що проектом закону визначається, що «обов'язковість застосування державної мови або сприяння його використанню в тій або іншій сфері громадського життя не повинні тлумачитися як заперечення або применшення права на використання російської мови і інших регіональних мов або мов меншин».

Таке положення, вважають в академії, є безпрецедентним у світовій практиці, оскільки нівелює саме поняття офіційної мови, створює ситуацію, при якій кожен громадянин може вимагати застосування в якій-небудь ситуації саме його мови.

Реалізація такого положення на практиці може паралізувати роботу тих державних структур, де узгодженість і чіткість має особливе значення (армія, диспетчерська служба, служби технічного нагляду тощо).

В заяві також відзначається, що окрема стаття закону, присвячена російській мові в Україні і українсько-російській двомовності, фактично має на меті законсервувати ситуацію, яка утворилася в результаті століть реалізації державної політики русифікації, коли українців змушували відмовлятися від рідної мови.

Також в Академії наук вищої школи вважають «відверто фальшивим і політично мотивованим» ствердження авторів законопроекту, що «володіння російською мовою забезпечує громадянам України широкий доступ до досягнень світової науки і культури».

«По-перше, понад 98% науково-технічної інформації у світі сьогодні з'являється англійською мовою; на російський доводиться менше 0,1%, і отже, він ніяк не може вирішити питання доступу до світових наукових досягнень. По-друге, в Україні сформована одна з щонайпотужніших шкіл художнього перекладу, і українці мають усі можливості залучатися до класики світової культури - від поем Гомера і до сучасних кінофільмів - на рідній мові», - йдеться в заяві.

Тож Академія наук вищої школи, громадська наукова організація, яка об' єднує понад 300 провідних науковців, докторів наук і професорів, працюючих в українських вишах, закликає українську інтелігенцію об'єднатися аби не допустити ухвалення цього згубного для цивілізованої демократичної майбутньої держави законопроекту: «Ми закликаємо науковців звернутися до парламенту і до президента з вимогою не робити мовну політику заручницею ігор недобросовісних політиків. Ми закликаємо народних депутатів використовувати при розробці нового мовного законодавства напрацювання світової і національної науки, що дозволить уникнути згубних для України помилок».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Теги