НОВИНИ

Польський експерт заликав владу країни опротестувати будівництво «Північного потоку-2»

Попри численні заяви щодо того, що нещодавні угоди Газпрому з європейськими компаніями є лише бізнесовим питанням, будівництво «Північного потоку-2» є політичним проектом.

Офіційний Берлін сприяє підписанню домовленостей між Газпромом та європейськими компаніями, що в подальшому призведе до монополії російського газового гіганта на ринку ЄС. Про це пише для видання Biznes Alert енегргетичний експерт Войцех Якобік.

Автор статті зазначає, що під час нещодавнього підписання меморандуму із Газпромом про нові нитки «Північного потоку» віце-канцлер Німеччини Зігмар Габріель наголосив на необхідності надійного альтернативного маршруту поставок газу з Росії на випадок проблем з українським маршрутом. Йдеться про підписану між компанією з РФ та європейськими Shell, OMV, Engie, E.on i BASF угоду про добудову нових ниток газогону «Північний потік», який транспортує російський газ до Європи.

За словами Якобіка, проект «Північного потоку-2» є політичним, адже основним акціонером Газпрому є російська держава, тож будь-які контракти з ним можна віднести до розряду політичних.

«Він (контракт із Газпромом – Ред.) заснований на припущенні, що Комісія (Європейська Комісія – Ред.) змінить свою думку і дозволить монополію Газпрому над німецькими газогонами, які постачають газ з «Північного потоку», - пише автор, додавши, що наявні нитки газогону з РФ зараз використовують не на повну потужність, а збільшення поставок можливе лише за умови, якщо Єврокомісія скасує антимонопольне законодавство.

Якобік стверджує, що Росія може обійти європейські закони, лібералізувавши власні правила експорту газу, про що вже заявляв міністр енергетики РФ Алєксандр Новак.

«Якщо Газпром поділить контроль над газогоном ОПАЛ (один з двох проектованих газогонів у Німеччині, що має з'єднати «Північний потік» з існуючою мережею газогонів Центральної і Західної Європи – Ред.) з іншою російською компанією, то він нічого не втратить, а Кремль отримає доступ до нової потужності і де-факто монополії над газогоном», - наводить приклад журналіст.

Автор статті наголошує, однак, що для таких кроків Росії вкрай необхідна допомога Берліна.

«В даний час, однак, Німеччина виступатиме за скасування санкцій проти Росії і залагодження розслідування Єврокомісії в антимонопольній справі проти Газпрому… На Донбасі досі лунають постріли, але в німецьких салонах чути тільки дзвін келихів з нагоди угоди, яка дозволить Газпрому сформувати власну газову інфраструктуру в Німеччині, а саме газосховища, які необхідні, якщо росіяни хочуть замінити українські німецькими. Крім того, 22-23 жовтня в Потсдамі планують зустріч представників німецького та російського уряду. Однією із тем для переговорів буде економічна співпраця, ключовим елементом є якої поставка природного газу з Росії, адже Зігмар Габріель заявив, що Німеччина повинна будувати більше газових електростанцій для доповнення поновлюваних джерел енергії. Саме тому російський газ має нагоду повернутися до Німеччини», - йдеться у публікації.

«Шкода, що наше (польське - Ред.) Міністерство закордонних справ ігнорує цей факт і повторює за Німеччиною, що «Північний потік – це чистий бізнес. Це може означати, що Польща відмовляється від інструментів впливу, щоб,  якщо не заблокувати цей проект, то хоча б підпорядкувати його законам ЄС, які оберігають інтереси клієнтів Газпрому в Європі», - резюмує Якобік.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.