НОВИНИ

Археолог розповів, як Україні зберегти Херсонес Таврійський

Тимур Бобровський вважає, що заповідник в анексованому Росією Криму треба додати до Списку об’єктів Всесвітньої спадщини в небезпеці.

Для охорони заповідника Херсонес Таврійський у Криму Україна мала б звернутися до ЮНЕСКО, Комітету Всесвітньої спадщини, викласти проблему: згаданий заповідник перебуває на території, анексованій Росією, і відповідно Київ, котрий узяв на себе раніше зобов’язання стосовно збереження цієї пам’ятки, не може їх виконувати. Таку думку в інтерв’ю «Тижню» висловив археолог Тимур Бобровський.

«Херсонес Таврійський треба додати до Списку об’єктів Всесвітньої спадщини в небезпеці. Свого часу в цьому переліку перебував комплекс буддійських скельних монастирів у долині Баміан в Афганістані, збудованих у перші кілька століть нашої ери, де височіли величезні статуї Будди. Після того як таліби зруйнували ці скульптури, пам’ятка потрапила до Списку об’єктів Всесвітньої спадщини в небезпеці. Тоді світова спільнота об’єдналася під егідою ЮНЕСКО. Постійні моніторингові місії та постійний політичний тиск на «Талібан» допомогли вирішити питання. Понад те, в останні кілька років там відбуваються грандіозні реставраційні роботи. Звичайно, ті фігури Будди цілком відновити не вдалось, але комплекс буддійських монастирів порятували, нині він у стабільному стані», - пояснив він.

На його думку, Україна мала б зробити те саме, і це був би прецедент.

«Не буває так, щоб держава сама висувала об’єкти до переліку загрожених. У випадку, про який говоримо, це було б уперше. Власне, в усіх інших ситуаціях не йшлося про анексію однією країною території іншої, як це сталось у Криму. Для України нині це був би найкращий варіант, бо якби з її подачі Херсонес Таврійський опинився у Списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в небезпеці, то вітчизняні фахівці мали б змогу входити до моніторингових груп у спостережних місіях організації. Хай там як, але вона міжурядова, а не якась громадська. Не рахуватися з нею Росія не могла б. Думаю, такий крок був би коректний і з політичного та дипломатичного погляду, і з позиції додаткового захисту для самого Херсонеса» - вважає Бобровський.

Крім того, за словами археолога, Росії Херсонес Таврійський як об’єкт Всесвітньої спадщини не потрібен.

«Це своєрідний клопіт, бо якщо-таки Україна подасть до ЮНЕСКО клопотання про включення цього кримського заповідника до Списку пам’яток Всесвітньої спадщини в небезпеці, то до Севастополя вирушатимуть постійні моніторингові місії»,- пояснив він. 

Детальніше читайте в черговому номері журналу "Український тиждень".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.