НОВИНИ

Скорочення держборгу і навіть дефолт підуть лише на користь Україні - Сорос

Відомий фінансист закликав власників українських облігацій піти на зустріч Києву та послабити борговий тягар України.

В переговорах України з комітетом кредиторів щодо реструктуризації зовнішнього боргу бракує третього учасника, який спонукав би сторони до примирення. Про це пише у своїй статті для видання The Wall Street Journal відомий фінансист, інвестор та філантроп Джордж Сорос.

За його словами, риторика на перемовинах є досить жорсткою: єдиним аргументом України є погрози банкрутством, тоді як власники держборгу остерігаються втрат.

«Я впевнений, що, в свою чергу, власники облігацій попереджують Україну, що у випадку дефолту ніхто не буде інвестувати в неї протягом дуже тривалого часу», - йдеться у статті.

Сорос зазначає, що суверенні дефолти обходяться дорого, однак якщо держава швидко домовляється з кредиторами, як правило, вона повертається на ринок впродовж року чи двох.

« Крім того, не сам дефолт відсторонить країну від ринків, а, в першу чергу, економічні проблеми, які викликали дефолт», - пояснює фінансист.

Автор публікації стверджує, що екс-міністр фінансів США Ніколас Брейді тепер очолює компанію Franklin Templeton, яка володіє суттєвою часткою держборгу України та відіграє ключову роль в перемовинах. У 1980-х роках міністр Брейді закликав полегшити борговий тягар тих латиноамериканських країн, які проводять розумні реформи.

«Брейді тоді розумів, що досвідчені інвестори дивляться в майбутнє, а не в минуле, коли розглядають можливість кредитувати країни, яка щойно оголосила дефолт. Сьогодні Брейді керує компанією-власником найбільшої частини облігацій України, Franklin Templeton, яка опирається полегшенню боргового тягаря», - пише Сорос, додавши, що український уряд «веде героїчну боротьбу» за ті витии реформ, які так званий «план Брейді» передбачав для латиноамериканських країн у 80-х: викорінення корупції, реформа судової системи, диверсифікація поставок енергоносіїв, інтеграція економіки, підйом сільського господарства тощо.

«Якщо полегшення тягаря заборгованості може бути поштовхом до цих реформ, то інвестори повинні вимагати його (як це робить МВФ), позбувшись аргументу, що списання боргу веде до приречення», - наголошує автор статті.

«Власники облігацій України не повинні соромитися визнати, що вони виступають проти полегшення боргового тягаря у вигляді стрижки чи в будь-якій іншій формі. Вони ненавидять втрачати гроші від своїх інвестицій так само, як і я. Чому б не визнати це, замість того, щоб намагатися переконати Україну, що полегшення заборгованості - погано для держави? Це принаймні буде щиро і, що важливо, правдиво. Заяви, що полегшення заборгованості і навіть дефолт не сприятимуть інтересам України  - нечесні і помилкові», - резюмував Сорос.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.