НОВИНИ

  ▪   Світлана Кравченко

Експерт назвав важливі обставини при процесі скорочення вишів

На думку директора УЦОЯО, держзамовлення доцільно надавати вишам на конкурсних засадах, а не ділити його порівну між усіма.

Провести процес скорочення вишів до кінця цього навчального року практично неможливо, тому це ніяк не позначиться на цьогорічній вступній кампанії. Таку думку в коментарі виданню Тиждень.ua висловив директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук.

Те, що мережу вищих навчальних закладів потрібно скорочувати, у цьому Лікарчук не має жодних сумнівів, при цьому він акцентує на кількох важливих обставинах.

«Перше: у нас дуже багато тих закладів, які називаються вищими, де-факто такими не є.Тобто вищий навчальний заклад повинен мати наукові школи, професорсько-викладацький склад, базу тощо. Дуже багато наших так званих вишів, зокрема приватних,  нічого цього не мають», – зауважує він.

Другим важливим моментом, на його думку, є необхідність скорочення мережі вищих навчальних закладів не адміністративними методами, а через реальну конкуренцію між вишами.

«За таких умов повинні перемогти одні, і відійти інші. А ця конкуренція може створитися лише за таких умов: держава має чітко визначитися з тим, як надавати державне замовлення на підготовку фахівців, не ділити між усіма, а ділити його на конкурсних засадах; має бути створена система забезпечення якості освіти та її контролю», – наголошує Лікарчук, додаючи, що давно вже варто припинити приймати в університети всіх в підряд.

«Університетом треба називати університет, а не вчорашнє профтехучилище», – підкреслює директор УЦОЯО.

Він зазначає, що провести процес скорочення вишів до кінця цього навчального року практично неможливо, оскільки це складна робота, яка вимагає великих зусиль та відповідного нормативного забезпечення.

«До того ж у кожному такому «університеті» навчаються студенти, які повірили державній ліцензії. Держава, видаючи ліцензію, гарантувала, що вони отримають якісну вищу освіту. Таких студентів потрібно передавати в інші університети. Питання тепер полягає  в тому, чи інші виші готові їх взяти», – додає він.

«Цього року процес скорочення вишів на вступній кампанії не позначиться, тому що вона починається вже за 20 днів», – зауважив Лікарчук.

«Скорочення вишів – це складний комплекс питань, буде величезний спротив, але дуже добре, що ця робота почалася», – резюмував він. 


Міністр освіти Сергій Квіт напередодні заявив, що найближчим часом кількість вищих навчальних закладів скоротиться до 200. Раніше він прогнозував, що кількість вишів скоротиться до 270 до кінця 2014/2015 навчального року.