НОВИНИ

  ▪  

Релігієзнавець: на Сході та в Центрі УАПЦ немає сильних парафій, тому священики більше бояться об’єднання церков

Водночас, історичну необхідність об’єднання розуміють усі учасники процесу.

Про можливість об'єднання Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви Тиждень.ua поспілкувався з релігієзнавцем Юрієм Чорноморцем.

«В УПЦ КП погодилися на об’єднавчий собор. В УАПЦ, скажімо так, вагаються. Наскільки я зрозумів, при минулому Предстоятелі УАПЦ надій на об’єднання не було через його ірраціональну позицію, яка була абсолютно незрозумілою. При Владиці Макарії все-таки надія на об’єднавчий собор є, оскільки це більш конструктивна людина і цей конструктив розповсюджується на всю Церкву. Хоча певна небезпека ірраціональних протестів на місцях можлива», – зазначив Чорноморець.

За його словами, необхідність об’єднання нині розуміють усі учасники процесу.

«В принципі всі розуміють історичну необхідність об’єднання: це і вимога Майдану, і істориного моменту, оскільки треба, у тому числі, об’єднатися перед обличчям міжнародних викликів. Також всі розуміють, що є позиція Вселенського Патріарха у тому, що треба обов’язково об’єднатися і потім він розглядатиме питання української церкви», – додав релігієзнавець.

За інформацією департаменту з питань релігій Мінкульту, на сьогодні УПЦ КП у чотири рази більша за УАПЦ (4877 зареєстрованих громад проти 1225 станом на 1 січня 2015 року). Водночас, у західних регіонах вплив церков співмірний (1128 громад УПЦ КП та 774 УАПЦ у Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській областях). За словами Чорноморця, можлива боротьба за вплив між єпископатом у цих регіонах не стане перешкодою для об’єднання.

«На сьогодні я бачу, що позиція єпископатів якраз західних регіонів (це три парафії: Івано-Франківська, Львівська  і Тернопільська) більш конструктивна, ніж позиція інших єпархій. Єпископи саме Західної України займають позиції активної участі у діалозі, думають про можливі шляхи об’єднання і менше турбуються про владу. Індивідуально їхні позиції дуже різні, але в цілому вони більш конструктивні. Єпископи ж Центру і Сходу України більше бояться, що ж з ними буде після об’єднання, оскільки там немає сильних єпархій, там мало парафій і у них є певні побоювання. Однак у принципі, реалістично напрацювати моделі, які всіх влаштують під час консультацій до Собору і на самому Соборі. Тут немає непереборних обставин і компроміси можливі», – наголосив він.

Як повідомлялося, в УПЦ КП та УАПЦ пропонують скликати об'єднавчий Собор 14 вересня.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.