НОВИНИ

  ▪   Оксана Хмельовська

У Вінниці пройшов фестиваль "Intermezzo" до 150-ї річниці Михайла Коцюбинського

Відвідувачі зазирнули у яблуневий сад Коцюбинського й послухали його оповідання під час прогулянки на пароплаві Південним Бугом.

З 22 по 24 травня у Вінниці відбувся Міжнародний фестиваль оповідання «Intermezzo», присвячений 150-й річниці українського письменника й громадського діяча Михайла Коцюбинського, учасниками якого стали понад 50 українських і європейських митців.

Хоча фестиваль у Вінниці відбувся вперше, організаторам вдалося залучити таких зірок літературної сцени, як польського кінорежисера Кшиштофа Зануссі, польську перекладачку і культурного менеджера Юстину Чеховську, українських письменників Софію Андрухович, Ларису Денисенко, Ірину Цілик, Василя Махна, Володимира Лиса.

Один із найочікуваніших гостей, найпопулярніший балканський письменник Міленко Єрґович, знаний українськими читачами завдяки книгам «Історії про людей і тварин» (Темпора, 2013), «Срда співає в сутінках, на Трійцю» (Темпора, 2014) тощо розповів не тільки про свою нову книгу, а й про повоєнний досвід Балкан.

«Ненормально ненавидіти людей колективно. Це відчутті якраз і намагається розбудити кожна воєнна пропаганда. Мета воєнної пропаганди Путіна – зробити так, щоб українці почали ненавидіти росіян. Тут набагато важливіше, що будуть відчувати українці, а не росіяни. Щойно українці почнуть ненавидіти росіян, мета їхньої пропаганди буде здійснена. І це той досвід, який я виніс із Балканської війни: достеменно те саме чинила воєнна пропаганда Мілошевича, і, на жаль, їй вдалося досягнути своїх цілей. Найбільшою поразкою народів колишньої Югославії є те, що мета пропаганди Мілошевича була реалізована і те, що сам Мілошевич продовжує жити, попри те, що давно перебуває на два метри нижче землі», - заявив на презентації Єргович.

Міленко Єргович

Організаторам вдалося використати міський простір, адже події відбулися не лише у бібліотеках, книгарні «Є», а й у ябленевому садку Михайла Коцюбинського, що розташований на території садиби письменника, кінотеатрі, центральних площах міста.

Однією із найцікавіших подій стала екскурсія за маршрутом «Вінниця Коцюбинського», яка повернула відвідувачів у місто початку ХХ століття.

Тим часом письменниця Оксана Забужко провела читання новел Коцюбинського на теплоході, який курсував Південним Бугом.

Для організаторів найважливішим завданням стало розкрити потужності міста, налагодити співпрацю із міською владою і показати нові формати проведення вільного часу для місцевих мешканців.

«Найбільше ми раді були вінничанам, які почули про фестиваль із медіа і вирішили прийти.  Проте мешканці міста також долучалися до організації як волонтери, і як партнери – від державних структур до представників бізнесу», - заявила одна з організаторок події Ольга Гончар.

Планується, що фестиваль стане традиційним. 

Як повідомлялось, будинок, у якому жив український письменник Михайло Коцюбинський у місті Бар Вінницької області, 2013 року перебував під загрозою знищення.