НОВИНИ

  ▪  

Рада за тиждень: удар по ЖЕКах, права кримських татар і закон про воєнний стан

За минулий пленарний тиждень депутати ухвалили в цілому 41 закон та постанову. Тиждень.ua зібрав найголовніші рішення Ради.

Питання нацбезпеки

12 травня Верховна Рада майже повністю присвятила засідання законодавству, яке стосується Антитерористичної операції на Донбасі.

Зокрема, депутати встановили нормативну чисельність Держслужби спеціального зв’язку та захисту інформації (ДССЗІ) України. Згідно з законом, загальна чисельність служби становитиме 7595 осіб, у тому числі 6095 військових.

Окрім того, депутати за основу та в цілому ухвалили проект закону «Про внесення зміни до статті 21 Закону України «Про державну таємницю». Автори законопроекту обіцяють, що після набуття ним чинності коло осіб, які мають доступ до держтаємниці та шифрів зв’язку, які використовують силовики, суттєво обмежиться.

Також того дня депутати внесли зміни до структури керівництва АТО.

У першому читанні ухвалили законопроект про дозвіл іноземцям служити в лавах Збройних сил України. У разі ухвалення в цілому іноземці отримають право служити за контрактом в українській армії, отримувати звання, зарплатню та соціальні гарантії від України.

Водночас, громадяни інших держав не зможуть отримувати офіцерських звань.

Також 12 травня Рада ухвалила закон про правовий режим функціонування держави у разі запровадження воєнного стану.

Детальніше про це читайте: Закон про воєнний стан: оборонні роботи, конфіскація майна та видворення іноземців.

14 травня нардепи проголосували за збільшення з 12 до 18 місяців терміну надання гарантій щодо збереження місця роботи чи посади для працівників, призваних на строкову військову службу.


Звільнитися з роботи нардепом в Україні складніше, ніж її отримати

13 травня парламент розглядав питання про позбавлення депутатського мандату нардепа від «Самопомочі» Андрія Мірошника. Як відомо, Мірошник сам написав заяву про відмову від повноважень після скандалу з відпусткою на Мальдівах.

Незважаючи на це, парламент лише з п’ятої спроби ухвалив рішення.

Зі слів опозиційного депутата Бориса Філатова слідує, що рішення про складання мандату, навіть за особистого бажання його власника, в Україні також предмет політичного торгу.

Как и обещал расскажу подноготную грязной парламентской кухни.Вся страна наблюдала в прямом эфире позорное пятикратное...

Posted by Borys Filatov on 13 травня 2015 р.

Того ж дня депутати проголосували за призначення депутата від «Блоку Петра Порошенка» Ніни Южаніної головою податкового та митного комітету Верховної Ради. Її попередник Роман Насіров нещодавно перейшов на роботу головою Держфіскалслужби.

15 травня у депутатському корпусі побільшало. Замість Мірошника та Степана Барни, якого призначили головою Тернопільської ОДА, присягу склали Рефат Чубаров та Андрій Немировський.


Депутати згадали про Крим

Рада на тижні проголосувала низку постанов та змін до законодавства щодо прав кримських татар.

Зокрема, парламент назвав аеропорт Сімферополя іменем кримськотатарського аса – Амет-Хана Султана. Він – військовий льотчик часів Другої світової війни, збив 49 літаків Рейху, двічі Герой Радянського Союзу.

Також депутати ухвалили постанову про засудження порушень прав кримських татар в окупації.

Окрім того, нардепи ухвалили зміни до постанови «Про відзначення пам'ятних дат і ювілеїв у 2015 році». Згідно змін, 18 травня 71-шу річницю депортації кримських татар з півострова вшанують на державному рівні.


Права журналістів

13 травня депутати проголосували за дозвіл журналістам відвідувати засідання комітетів Верховної Ради. Працівники ЗМІ отримають право проводити аудіо- та відеофіксацію цих засідань. Єдиним випадком, коли представників ЗМІ можуть не допустити на засідання комітету Ради, буде ситуація, коли комітет проводить закрите засідання.

14 травня нардепи внесли зміни до Кримінального кодексу, які посилюють відповідальність за злочини проти журналістів. Норми законопроекту загалом урівнюють відповідальність за злочини проти журналістів та працівників правоохоронних органів. Зокрема, вбивство або замах на вбивство журналіста або членів його родини каратимуть позбавленням волі на 15 років або довічним позбавленням волі.


Обмеження реклами на телебаченні

12 травня Рада скоротила кількість реклами на телебаченні з 12 до 9 хвилин на годину.

Співавтор законопроекту – нардеп з фракції "Батьківщина" Олена Кондратюк – зазначила, що закон дозволить привести українське законодавство до європейських норм щодо встановлення квот на рекламу та полегшити моніторинг контенту.

14 травня парламент проголосував ще один закон щодо реклами на ТБ. У разі набуття ним чинності, заборонять ретрансляцію реклами, яка міститься у програмах іноземних каналів, які мовлять на території України. У тексті законопроекту йдеться, що іноземна реклама забороняється для ретрансляції «у разі якщо іноземні телерадіоорганізації не підпадають під юрисдикцію держав-членів Європейського Союзу або держав, які ратифікували Європейську конвенцію про транскордонне телебачення». У всіх інших випадках за ретрансляцію треба буде сплатити юридичній особі України.


Економіка

Нардепи схвалили закон про скасування військового збору під час операцій з обміну валюти. Згідно з новими нормами, операції з купівлі та продажу іноземної валюти відтепер не обкладатимуть військовим податком. Автори очікують, що таке рішення призведе до зниження обсягів тіньового ринку валюти та зміцнення вартості гривні у обмінниках.

Також Верховна Рада дозволила банкам не повертати депозити раніше строку. Однак, ця норма стосуватимуться лише тих договорів, які укладуть після набуття чинності новим законом.

Окрім того, депутати ухвалили закон про стабілізацію фінансового стану Нафтогазу. Закон, зокрема, регулює питання погашення заборгованості компаній споживачів перед Нафтогазом.


Закон проти ЖЕКів

Нардепи ухвалили в цілому законопроект «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Очікується, що відтепер власники зможуть самі обирати управителя багатоквартирного будинку, що зруйнує монополію ЖЕКів.

Детальніше про норми нового закону читайте тут.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.