НОВИНИ

  ▪   Ганна Чабарай

"Свобода слова" по-російськи: стотисячні штрафи та в’язниця за репости у "Вконтакте"

Російських користувачів соцмереж карають за репости публікацій "Правого сектору", опозиційних лідерів та нацистську символіку.

Влітку в Росії прийняли «антитерористичний пакет законів», що вводить відповідальність за заклики до екстремізму в інтернеті. Наразі його дієвість полягає в тому, що під статтю можна потрапити навіть за репост нелояльних до влади висловлювань.

Тиждень.ua відслідкував, за що російські користувачі соцмереж платили штрафи й навіть отримували тюремні терміни.

У березні в Кемерово суд призначив блогеру Стасу Калініченко покарання у вигляді штрафу в розмірі 150 тисяч рублів. Суддя визнав блогера винним у «публічних закликах до екстремізму»

Калініченко за собою провини не визнав. У листопаді 2013 року його звинуватили в закликах до екстремізму за ретвіт фотографії листівки «Перестати ходити на мітинги і почати діяти». Зображення Калініченко супроводив своїм коментарем: «Я ні до чого не закликаю, я просто ділюся фотографією».

Напередодні в Іваново суд засудив до штрафу в 100 тисяч рублів активістку Єлізавету Красікову. Справу проти активістки відкрили навесні минулого року за репост публікації «Звернення українців до народів Росії» зі спільноти «Anarcho-News» в соціальній мережі «Вконтакте». Згідно з обвинувальним висновком, у публікації є заклики до насильницької зміни основ конституційного ладу РФ. Красікова розповіла, що зробила репост, щоб обговорити його, а не закликати до повалення влади. «Я не погоджувалася з авторами тексту і не збиралася нікого ні до чого закликати, як стверджує держобвинувач», - сказала вона.

За словами активістки, доказова база слідства будується переважно на показах «секретних свідків». Обвинувачена додала, що свідчення одного з них недостовірні: свідок повідомив, що познайомився з Красіковою на протестній акції на початку 2012 року, але, за словами дівчини, вперше у такому заході вона брала участь в лютому 2013 року.

Красікова перебуває на шостому місяці вагітності, у зв'язку з чим суд вирішив дати дівчині розстрочку на три роки для виплати штрафу.

У лютому журналістка Поліна Петрусєва розмістила на своїй сторінці у «Вконтакте» фотографію, яка була зроблена ще в період окупації Смоленська під час Другої Світової війни. На ній зображений будинок з її рідного двору, також видно нацистський прапор і групу німецьких військових у формі, які вишикувалися у дворі. Знімок жінка взяла з відкритого джерела. Петрусєва опублікувала фотографію з підписом: «Знайшла тут фото свого двору».

Саме ця фотографія і стала причиною арешту журналістки. Їй висунули звинувачення за статтею «Пропаганда і публічна демонстрація нацистської атрибутики або символіки».

У січні Оксану Борісову, студентку Російського державного університету імені Герцена в Санкт-Петербурзі, засудили на добу через записи і репост, що стосуються протестного мітингу в її рідному місті. Мітинг з перекриттям федеральної траси "Кавказ" відбувся 24 січня, люди вимагали розслідування вбивства солдата-контрактника, підозрюючи, що до його загибелі в масовій бійці причетна якась організована злочинна група. Студентку заарештували прямо під час пар. Наступного дня суд визнав її винною в організації масового заходу, на який в установленому порядку не була подана заявка. Борісовій присудили добу арешту за порушення порядку організації зборів.

У вересні в Челябінську проти політолога, автора книги про екстремізм Константіна Жарінова відкрили справу за репост звернення «Правого сектору».

Жарінов розповів, що як політолог стежить за подіями в світі, в тому числі й за Україною, розглядаючи їх з різних позицій. Саме тому він зробив репост новини від української організації "Правий сектор" в соціальній мережі. За такі дії йому загрожує позбавлення волі на термін до чотирьох років.

Пермячку Євгенію Вичігіну засудили до штрафу в розмірі 1 тис. рублів за те, що її відзначили на відеозаписі у «Вконтакте». Ролик називався «Останнє інтерв'ю приморських партизанів». Її звинуватили в зберіганні та розповсюдженні екстремістських матеріалів. Юристи з цього приводу кажуть, що кожного разу користувачеві «Вконтакте" приходить повідомлення, що його відзначили на відеозаписі і він повинен підтвердити позначку, тому таку дію визнали свідомою.

16 жовтня Ленінський районний суд Пермі оштрафував користувача соціальної мережі «Вконтакте» Павла Гооге за репост відео опозиціонера Алєксєя Навального «Пригадаймо шахраям і злодіям їх маніфест-2002». У «Вконтакте» є тільки одна сторінка користувача з Пермі з ім'ям Павло Гооге - у нього 35 друзів. Тим не менш, прокуратура виявила в його історії «факт масового поширення екстремістських матеріалів».

У серпні кубанського активіста Сергєя Тітарєнко звинуватили в закликах до екстремістської діяльності Тітарєнко виявився одним із тих, кого переслідували у зв'язку з підготовкою «Маршу за федералізацію Кубані» у серпні, хоча формально його звинувачують за публікацію в соцмережі «Вконтакте», з маршем не пов'язану. Причиною для порушення став репост тексту, в якому УФСБ Краснодарського краю побачило висловлювання, спрямовані на розпалювання ворожнечі відносно Путіна і заклик до насильницької зміни основ конституційного ладу РФ. Насправді ж тема іронічної публікації з маршем ніяк не пов’язана, її героями були Владімір Путін та український олігарх Ігор Коломойський, Тітарєнко не супроводжував її жодними коментарями.

Читайте також: Від 10 діб до 10 років. Росіяни, яких переслідують за підтримку України.

Рекомендуємо для прочитання: Кремль страхується від Майдану військовими навчаннями та проплаченими мітингами.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.