НОВИНИ

  ▪   Світлана Кравченко

Добровольчі батальйони: від виникнення до підпорядкування ЗСУ чи Нацгвардії

Тиждень.ua зосередив увагу на найбільших добровольчих батальйонах, які наразі перебувають у складі силових структур.

25 березня добровольчим батальйонам, які не входять до складу ЗСУ і Нацгвардії, наказали до 1 квітня залишити зону АТО. "Правий сектор" відмовився покидати Широкине, аргументуючи рішення тим, що віддавати накази "Правому сектору" може тільки Дмитро Ярош, оскільки добровольчий батальйон не входить до складу Збройних сил України.

Тиждень.ua зібрав найбільші батальйони, які формувалися як добровольчі, а потім були зареєстровані як частини ЗСУ чи Нацгвардії (за винятком ДУКу).

ДУК "Правий сектор"
 

Створення: 15 липня 2014 року "Правим сектором" було ініційовано створення добровольчого воєнізованого формування з метою захисту територіальної цілісності та національної незалежності України. 

Добровольчий український корпус є частиною «військово-політичного руху "Правий сектор", при цьому члени ДУК можуть не бути членами партії.

Від початку перебування в зоні російської терористичної агресії на Сході бойові сили «Правого сектору» були об'єднані під назвою розвідувально-диверсійного батальйону по боротьбі з тероризмом «Дніпро-2». 

З огляду на обставини смерті Олександра Музичка, керівництво «Правого сектора» відмовилось співпрацювати з МВС у справі формування та озброєння батальйону «Дніпро-2».

В свою чергу, Міноборони відмовило в державній реєстрації батальйону «Дніпро-2».

Бойовий шлях: ДУК разом із іншими добровольчими батальйонами та ЗСУ звільнили від терористів Авдіївку, Красногорівку, Піски. Брали участь в обороні Донецького аеропорту. Селище Опитне повернули під контроль України.

На початку цього року зайняли позиції біля Широкиного під Маріуполем.  

Керівництво: Андрій Стемпіцький - командир корпусу, Валерій Воронов - начальник штабу корпусу. 

Підпорядкування: Добровольчий український корпус (ДУК) наразі не є офіційним підрозділом силових відомств та використовує трофейну зброю, здобуту в зоні проведення АТО.

"Айдар"

 

Створення: травень 2014 року.

Бойовий шлях: батальйон брав участь у боях за північні та центральні райони Луганщини, у визволенні Щастя від сепаратистів (за участі батальйону у червні місто перейшло під повний контроль української влади). Крім цього, "Айдар" взяв Лутугине, вів бій із сепаратистами в Рубіжному, на трасі Бахмутка, деблокував Луганський аеропорт, звільнив Георгіївку й перерізав важливу транспортну артерію для терористів Луганськ-Красний Луч.

Керівництво: Пташник Євген - підполковник, Рицко Ігор - начальник штабу, Мельничук Сергій - командир.

Підпорядкування: 7 серпня 2014 року Міністр оборони України Валерій Гелетей заявив про створення на базі добровольчого батальйону територiальної оборони «Айдар» штурмового підрозділу ЗСУ для проведення спеціальних операцій у зонi АТО.

У вереснi 24-й БТрО був переформатований у 24-й окремий штурмовий батальйон «Айдар» Сухопутних військ Збройних Сил України.

"Азов"

 

Створення: 5 травня 2014 року в Бердянську на підставі рішення МВСУ про формування спеціальних підрозділів міліції з охорони громадського порядку з залученням до них цивільних осіб та людей, які мають досвід військової служби або пройшли прискорений, двотижневий курс підготовки при МВС.

При заснуванні, основу батальйону склали учасники двох громадських організацій "Автомайдан" та "Патріот України". 

20 травня 2014 року було оголошено про набір бійців до батальйону. 17 вересня 2014 року було прийнято рішення, розширити батальйон, перетворивши його на полк особливого призначення. 

Керівництво: командири Андрій Білецький, Володимир Шпара, Олег Однороженко, Ігор Мосійчук, Вадим Троян, Ігор Криворучко.

Підпорядкування: батальйон належить до Нацгвардії. 12 листопада 2014 року рішенням міністра МВС України Арсеном Аваковим, полк спеціального призначення «Азов» було переведенно до складу національної гвардії України.

Бойовий шлях: безпосередню участь у бойових діях батальйон брав поблизу Маріуполя, Тореза, Шахтарська, Сніжного, Урзуфа. Крім цього, "Азов" взяв участь в операції зі звільнення Іловайська.

10 лютого 2015 року полком було визволено 5 населених пунктів на схід від Маріуполя: Павлопіль, Комінтернове, Бердянське, Широкине, Лебединське.

"Донбас"

Створення: квітень-травень 2014 року.

29 травня 2014 року на базі 1-ої роти «Донбасу» було розпочато формування батальйону відновленої Національної гвардії України.

Бойовий шлях: звільнювали від терористів Миколаївку, Костянтинівку, Лисичанськ, Піски,  здійснили розвідку боєм у селі Карлівка. Поблизу Артемівська та Горлівки розгорнули патрулювання. Взяли участь у боях під Артемівськом та Попасною, а також у спецоперації зі звільнення Іловайська.

Батальйон «Донбас» постійно просувається вперед та збільшує підконтрольну територію, наближаючись до Донецька.

Гарнізон розташований поблизу Сєвєродонецька.

Керівництво: командиром батальйону до 24 листопада 2014 року був майор резерву Національної гвардії України Семен Семенченко .

Підпорядкування: Національній гвардії України, рід військ - МВС.

"ОУН"

Створення: влітку 2014 року був сформований зведений «Батальйон територіальної оборони міста Ніжин".

Найбільший до цього часу за чисельністю окремий підрозділ ОУН перебував у складі батальйону "Азов". 

Саме «Азов» розглядався ОУН як базовий майданчик для створення окремого батальйону ОУН — «Азов-2» («Азов-Січ»). Після відмови в державній реєстрації, Провід ОУН прийняв рішення приєднати батальйон до складу Добровольчого Українського Корпусу "правого сектору". Назва батальйону була офіційно змінена — з «Ніжин» на «Батальйон ОУН».

Бойовий шлях:штурм Савур-Могили.

Керівництво: Микола Коханівський - командир, Борис Гуменюк - заступник командира.

Підпорядкування: У березні 2015 року отримав статус окремого підрозділу у складі Збройних сил України (десантно-штурмова бригада).

"Карпатська Січ"

Створення: липень 2014 року.

Бойовий шлях: бійці пройшли Піски, Маріуполь, Курахове, Волноваху, Мар'їнку, воювали поблизу Широкиного

Керівництво: Олег Куцин. 

Підпорядкування: Раніше січовики воювали у складі ДУКу та окремим добровольчим підрозділом разом з ЗСУ. З 12 березня Закарпатський підрозділ спецпризначення "Карпатська Січ" знаходиться при батальйоні "Айдар".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.