НОВИНИ

  ▪  

Після зміни влади в Україні з’явилося три свята та два дні пам’яті

Чотири з нових знакових дат з'вилися у зв'язку з подіями минулого року, а одна пов'язана зі зміною відзначення річниці Перемоги над нацизмом.

24 березня президент підписав указ «Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни». У тексті указу йдеться, що відтепер щороку в Україні відзначатимуть День пам'яті та примирення.

9 травня залишається державним святом, а заходи до річниці перемоги над нацизмом триватимуть два дні.

Окрім того, у тексті указу вказано, що 2 вересня 2015 року в Україні пройдуть заходи, присвячені також 70-й річниці завершення Другої світової війни.

Довідка: нацистська Німецька імперія офіційно капітулювала перед союзниками увечері 8 травня 1945 року. Однак, у ЗМІ Радянського союзу про перемогу повідомили вже вранці 9 травня. З того часу сформувалася різниця в датах перемоги над нацизмом: в європейських країнах заходи на згадку проводили 8 травня; у СРСР державним святом та вихідним днем стало 9 травня. Окрім того, дату закінчення Другої світової війни у світі відзначають 2 вересня, оскільки цього дня у 1945 році Акт про капітуляцію підписала Японська імперія, остання з країн, яка воювала проти союзників.


18 березня Порошенко підписав указ про встановлення Дня Національної гвардії України.

Свято також стане щорічним та замінить День Внутрішніх військ.

«Установити в Україні День Національної гвардії України, який відзначати щороку 26 березня. Визнати таким, що втратив чинність, Указ Президента України від 26 березня 1996 року № 216 «Про День внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України», – йдеться у тексті.

Як відомо, Верховна Рада проголосувала за закон про створення Національної гвардії України на базі Внутрішніх військ МВС 13 березня 2014 року. Тодішній в.о. президента Олександр Турчинов підписав цей закон 15 березня.


11 лютого Порощенко запровадив День героїв Небесної Сотні, який відзначатимуть щорічно 20 лютого, у річницю масових розстрілів у центрі столиці.

Про відповідне рішення йдеться в указі «Про вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні».

В указі також ішлося, що в Україні мають з’явитися музеї та пам’ятники «на вшанування подвигу учасників Революції гідності».

Також щороку 20 лютого передбачається проведення у навчальних закладах, військових частинах, закладах культури "тематичних заходів, бесід про масові акції громадського протесту в Україні, що відбувалися у листопаді 2013 року-лютому 2014 року, та про їх учасників".


13 листопада президент підписав указ про вшанування іншої дати – річниці початку двох акцій протесту, які призвели до зміни влади у 2004 році та революції у 2014. День гідності та свободи також відзначатимуть щорічно 21 листопада.

У тексті указу йшлося, що день початку протестів відзначатимуть «з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року - лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору».

Як відомо, після перемоги «Помаранчевої революції» у 2004 році, обраний після цього президент Віктор Ющенко призначив День свободи на 22 листопада щорічно. Однак у 2011 році президент Віктор Янукович скасував указ попередника і перейменував День соборності, який святкують 22 січня, у «День соборності і свободи».

Окрім призначення Дня гідності та свободи, Порошенко у листопаді 2014 року повернув стару назву святу на честь злуки УНР та ЗУНР 22 січня.


Місяцем раніше, 14 жовтня, президент підписав указ про скасування Дня захисника Вітчизни, який святкували 23 лютого та призначення Дня захисника України на 14 жовтня.

Згідно тексту указу, нове свято відзначатимуть з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг українського народу, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві та на підтримку ініціативи громадськості.

Як відомо, на 14 жовтня у православних припадає свято Покрови пресвятої Богородиці. У цю дату також відзначають День українського козацтва та річницю заснування УПА.