НОВИНИ

Фейки російських ЗМІ: гривня з Гітлером, війська НАТО в Україні та «проросійський» мітинг чехів

Тиждень.ua пропонує нещодавно викриті фейки російських пропагандистських медіа.

1000-гривнева купюра з портретом Гітлера

«Вєсті» на каналі «Росія-1» показали сюжет, у якому повідомили, що партія «Свобода» розробила ескіз банкноти номіналом 1000 гривень, на якій зображений Адольф Гітлер.

На оригінальному ескізі зображений Пантелеймон Куліш. Презентаційний варіант (без вказування номіналу) Нацбанк випустив ще 2008 року. Цей варіант справді розглядався як ескіз 1000-гривневої купюри у 2011 році, але банкноту вводити передумали.

Фотографія банкноти з Гітлером – та ж сама, що з Кулішем, але оброблена у фоторедакторі – вставлені портрет Гітлера і число «1000», слово «презентаційна» - затерте, картинка навмисне розмита. Відредаговане фото розмістили на сайті picabu.ru, це і стало першоджерелом фейкової новини.

 

Захід визнав, що на боці України воюють війська НАТО

Сайт «МИА Новороссия» 19 лютого опублікував новину під назвою «Захід нарешті визнав, що на боці ЗСУ воюють підрозділи сил НАТО». У матеріалі йдеться про вихід із Дебальцевого українських військових і найманців зі США. "Інформацію" підкріпили коментарем «командира американського спецпідрозділу Джексона», що начебто опублікований на сайті «ViceNews».

Але в статті на «ViceNews» від 16 лютого йдеться про українських військових і про українського бійця на прізвисько «Джексон»: «Seven trucks full of Ukrainian soldiers left the besieged town of Debaltseve in eastern Ukraine hours after the so-called ceasefire began Sunday….A squad commander who goes by the call sign Jackson was in the first truck». («Сім вантажівок з українськими солдатами залишили оточене місто  Дебальцеве на сході України після так званого припинення вогню в неділю … Командир загону з позивним Джексон був у першій вантажівці».

Справді командир із таким прізвиськом неодноразово згадувався в українських ЗМІ.

 

 

Посол США приніс на місце загибелі Нємцова букет із синьо-жовтою стрічкою

Російські ЗМІ поширили новину, що посол США в Росії Джон Теффт приніс на вшанування пам’яті Боріса Нємцова квіти з синьо-жовтою стрічкою. Фейк передрукували деякі українські медіа. 

 

Усі вони послалися на РИА-Новости, які просто проілюстрували новину про те, що Теффт приніс квіти на місце загибелі Нємцова, фотографією квітів із такою стрічкою.

Прес-секретар посольства США у Росії Уілл Стівенс у Твіттері спростував цю інформацію.

«Ця історія з @Pravda.ru – фейк. Я був присутній, Теффт поклав 4 троянди, не було ані прапора, ані стрічки», – написав він.

Окрім того, у мережі доступні відеозаписи із тим, як Джон Теффт виходить із авто з букетом червоних троянд.

Мітинг у Чехії на підтримку президента назвали протестом проти санкцій для Росії

«Россия 24» 8 березня показала сюжет про мітинг у Празі: «У столиці Чехії пройшов мітинг під лозунгом «Не хочемо війни з Росією», в демонстрації взяли участь близько тисячі осіб. Люди вийшли на вулиці Праги, щоб висловитися проти антиросійських санкцій, які, за їх словами, шкодять, насамперед, країнам Старого Світу».

Насправді 7 березня в Празі пройшла акція на підтримку президента Мілоша Земана в другу річницю його президентства. Про це повідомили чеські ЗМІ. За їх інформацією, в мітингу взяли участь близько 300 осіб. Вони тримали плакати «Мілош Земан – гарантія чеської державності» і «Ні війні».