НОВИНИ

Максим Стріха: наука в Україні коштує менше 5 млрд гривень, це – копійки

Думка про те, що на науці можна заощадити державні кошти, – це стерепотип, що треба ламати.

Наука в Україні "коштує" 5 мільярдів гривень, це трагічно мало. Такі дані наводить в інтерв'ю "Українському тижню" науковець, заступник міністра освіти України Максим Стріха.

"Вважають, що наука активно впливає на ситуацію в економіці, коли на дослідження витрачають більш ніж 1,7% ВВП. Це результат вивчення витрат на неї в багатьох державах, що досягали економічного успіху. Звідси походить Лісабонська стратегія ЄС (3% ВВП), а також бажання США тримати видатки на наукові дослідження на рівні, не нижчому за 3% ВВП, Ізраїлю та Швеції – 4% відповідного показника", – знайомить Стріха з міжнародним досвідом.

Водночас, цифри витрат на науку в Україні – на іншому рівні.

"Мені й зараз важко сказати, які цифри витрат на науку демонструвала Україна торік, але доти ми довго фіксували 0,3% ВВП з державного бюджету і трошки більше з інших джерел. 2014 року ці показники, очевидно, стали ще меншими. У 2015-му матимемо до 0,5% ВВП з усіх джерел (зокрема, 0,2% ВВП з державної скарбниці)", – заявляє науковець.

"Себто вся наука в Україні – НАНУ, університети, галузеві академії, дослідні інститути – сьогодні коштує менш ніж 5 млрд грн, тобто абсолютні копійки", – додає він.

На думку заступника голови МОН, трагедія полягає в тому, що, на думку деяких діячів, навіть ці "убогі гроші" – неприпустима розкіш, і тут можна сильно заощадити.

"Багато людей у вищому керівництві гадають, що в Україні науки немає. Цей стереотип треба ламати, показувати, що все навпаки. Бо ж ця наука пропонує блискучі оборонні рішення, які тільки бери і впроваджуй", – каже експерт.

Повну версію інтерв'ю читайте в черговому числі "Українського тижня" (№5).

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.