НОВИНИ

  ▪  

Експерт: у 2015 році газ подешевшає вдвічі, тому ситуація для Газпрому вкрай несприятлива

У Росії наразі немає серйозних важелів газового тиску на Україну.

Росія намагається підійти до перемовин щодо газу у кращій позиції, коли заявляє про повернення до газових угод 2009 року з 1 квітня 2015. Таку думку в коментарі Тиждень.ua висловив президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар.

«Росіяни виставляють завищену планку на наступні перемовини. Звідси і заяви про ліквідацію знижки, повернення до контракту і так далі. Загалом кон’юнктура для Газпрому вкрай несприятлива. Падіння цін на нафту призведе якраз у 2-му, 3-му і 4-му кварталі 2015 року до практично двократного зниження ціни газу, який експортує Газпром. Понад те, ситуація на спотовому ринку Європи, якщо лютий не виявиться аномально холодним, буде така, що стимулюватиме ще більше падіння цін на газ, оскільки після опалювального сезону в європейських газосховищах залишиться дуже багато газу, який просто скидатимуть на ринок», – зазначив експерт.

На його думку, росіяни скоріше можуть піти на конфлікту у лютому, ніж весною.

«До речі, ми ще зиму не пройшли, а тому не можна бути певним, що газової кризи не трапиться. Можливо росіяни тягнуть час, знаючи, що запаси газу в українських газосховищах тануть швидко, і чекаючи лютневих холодів, щоб спровокувати чергову газову кризу. Звісно протистояти краще, коли в газосховищах більше газу, але ситуацію зараз також не варто драматизувати. На мою думку, уряд чинить невірно, коли газохімічні підприємства Фірташа, які є найбільшими «пожирачами» газу, працюють. Це створює певну не так проблему з точки зору необхідного рівня запасів. Однак ми вже загартовані у газових війнах з Газпромом, а найважливіший підсумок 2014 року в тому, що півроку Україна обходилася взагалі без російського газу. Тому як тільки настане весна, то в принципі, ми мало потребуватимемо газу і будемо дивитися, де нам вигідніше його придбати: в Європі або в Росії. За таких підходів Росії звісно її газ буде неконкурентним», – зазначив експерт.

У свою чергу, голова правління альянсу «Нова енергія України» Валерій Боровик переконаний, що у Росії є тільки гіпотетичні важелі впливу на Україну через газову сферу.

«До газової війни треба готуватися кожного дня. Це може бути весною або раніше. Це складова тиску на уряд України і на саму державу. У Росії є гіпотетичні важелі. Якби всі ці важелі була змога використати, то їх би застосували під час судового процесу. Серйозних важелів немає, а це (заяви про газові контракти – Ред.) лише одна зі складових форм гібридної війни», – зауважив експерт.

Водночас, за його словами, Україна досі системно не запровадила енергозбереження.

«Україні потрібно системно розробити енергозбереження. Системно цього не зроблено і скорочення споживання газу відбулося за рахунок закриття підприємств, за рахунок того, що не постачають газ на деякі проблемні території. По-друге, весною дійсно будуть теплі місяці. Зима нам і цьогоріч допомогла, адже не було екстремальних холодів і не такі вже й високі об’єми ми змушені були закупити в Росії. Також треба попрацювати з партнерами, які постачають спотовий газ з європейських ринків. Ці складові дійсно допоможуть Україні спокійніше підготуватися до наступного опалювального сезону, тому весна для наступної атаки в газовому плані не є досить хорошим періодом для Росії», – додав Боровик.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.