НОВИНИ

  ▪  

Проблеми звільнених територій: небезпека відновлення боїв, комунальні негаразди та недовіра до влади

Мешканці звільнених від терористів територій Донбасу потерпають від обстрілів і диверсій, комунальних проблем та нестачі об’єктивної інформації.

Загроза диверсій та відновлення бойових дій:

Як відомо, терористи обстрілюють населені пункти звільнених територій, використовуючи важке озброєння.

Зокрема, бойовики регулярно атакують блокпости сил АТО, розташовані поблизу Маріуполя, через що ситуація у місті залишається нестабільною. 13 січня бойовики з боку Докучаєвська терористи обстріляли український блокпост під Волновахою, де в цей час перебував пасажирський автобус, через що 12 людей загинули.

Крім того, на звільнених територіях діють диверсійні групи противника. Зокрема, лише в Маріуполі за останні два місяці сталося щонайменше п'ять терактів. В листопаді через підрив військового автомобіля отримали поранення двоє військових, а в грудні через обстріл бойовиків загинув працівник «Азовмашу».

Загалом на звільнених територіях фахівці ДСНС України знешкодили понад 450 одиниць спеціально встановлених боєприпасів, серед яких вибухові пристрої з дистанційним управлінням, боєприпаси на розтяжках у стані невилучення, фугаси великої потужності, а також підготовлені до дії протитанкові та протипіхотні міни.

Разом з тим у звільнених населених пунктах залишаються інформатори терористів, які збирають та передають бойовикам дані про підрозділи сил АТО. Найактивніше пособники терористів діють в Маріуполі, Артемівську, Лисичанську, Сєвєродонецьку, поблизу Волновахи тощо.

Руйнування:

Ще одною проблемою звільнених територій є відновлення зруйнованих промислових та цивільних об’єктів. Зокрема, зазнали руйнувань житлові будинки, промислові підприємства, навчальні та медичні заклади, об’єкти інфраструктури.

В листопаді 2014 року лише на проекти відновлення районів Донецької та Луганської областей, які контролює українська влада, Кабінет міністрів України виділив 300 млн грн.

Крім того, керівництво Луганської області склало перелік соціальних об'єктів різних населених пунктів, які потребують термінового відновлення. Загалом у списку 19 установ, серед яких дитячі садки, школи, заклади охорони здоров'я звільнених районів. Кожен з цих об'єктів закріпили за областю, яка відповідає за відновлення одного з них та надання гуманітарної допомоги мирному населенню. Таким чином Черкаська ОДА вже відремонтувала загальноосвітню школу в Лисичанську,Сумська ОДА взялася відремонтувати будівлю обласного дитбудинку, Миколаївська ОДА — зруйнований “Градами” корпус загальноосвітньої школи в с.Тошківка, Хмельницька та Вінницька — школи №1 та №25 у м.Попасна, Київська та Чернігівська — хірургічний корпус та лабораторію у Щастинській міській лікарні, Львівська — Щастинську школу № 46, Запорізька — школу в с. Мирна Долина.

Опалення, електроенергія, водопостачання:

Щодо систем життєзабезпечення, то однією з найсуттєвіших проблем було відновлення насосних станцій каналу “Сіверський Донець – Донбас”, який є основним джерелом водопостачання регіону. Бойовики регулярно обстрілювали насосні станції, що призводило до повного чи часткового припинення водопостачання низки населених пунктів.

Крім того, жителі звільнених територій потерпали від перебоїв з постачанням електрики через пошкодження бойовиками електромереж. Зокрема, станом на 10 січня без електропостачання залишалися 20 населених пунктів Донбасу. Крім того, протягом одного дня у січні терористи тричі обстріляли з "Градів" ТЕС у місті Щастя.

Крім того, у низці населених пунктів Донецької та Луганської областей виникають проблеми з опаленням.  Зокрема,на Луганщині внаслідок пошкоджений підвідного газопроводу без газопостачання залишилися смт Чорнухіне, села Трьохізбенка, Кряківка та Сокільники.

Проблеми з транспортом:

Через регулярні обстріли, підриви мостів та залізничних шляхів, здійснювані терористами, у мешканців звільнених територій виникають проблеми із транспортним сполученням.

Зокрема, в листопаді терористи пошкодили залізничну колію неподалік Красноармійська, а згодом обстріляли з артилерії колія станції Оленівка Нова, що поблизу міста Волноваха. Такі випадки призводять до затримки руху потягів, зміни їх маршрутів або взагалі скасування.

У грудні пд час артилерійського обстрілу був пошкоджений графіковий електропоїзд сполученням Скотувата-Красний Лиман. Розбитим склом травмовано помічника машиніста, який перебував у вагоні. Тоді ж обстрілів зазнали станції Ясинувата та Мандрикине.

У січні через обстріли терористів з метою захисту життя та здоров’я мирних жителів Донеччини довелося скасувати рух потягів сполученням "Донецьк - Курахове" та "Донецьк - Маріуполь". Деякі сполучення скасовують через суттєве зниження пасажиропотоку.

Крім того, наприкінці грудня-на початку січня в'їзд та виїзд з Маріуполя перекривали через загрозу диверсій.

Відсутність українських ЗМІ:

Мешканці звільнених від терористів міст Донбасу не мають доступу до українських засобів масової інформації. Зокрема, через захоплення бойовиками телевеж українське телебачення можуть дивитися лише ті, в кого є супутникові тарілки та інтернет, в той час як російські канали транслюють без проблем. Для ремонту телевеж, пошкоджених внаслідок обстрілів, і встановлення нових передавачів обладнання завозять з інших регіонів.

Зважаючи на ситуацію, Національна рада з питань телебачення і радіомовлення офіційно дозволила низці українських телеканалів тимчасове мовлення на Донбасі без ліцензій. 

Крім того, на звільнених територіях поступово відновлюють мовлення українські радіостанції. 

Суспільні настрої:

Опитування, проведені Фондом “Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва”  у Слов’янську та Краматорську показали, що більшість жителів цих міст вважають винною у конфлікті на сході України  нинішню владу.

Разом з тим 84% респондентів переконані, що відновленням Донбасу мусить займатися центральна влада. Брати посильну участь у відновленні своїх міст готова лише третина жителів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.