НОВИНИ

Олександр Крамар: Експорт до Росії може зменшитися до 10-12%

Зараз втрата навіть усього російського ринку була б меншою, аніж втрата його частини, яку українська економіка пережила за останні три роки.

У 2015 році експорт товарів до Росії може зменшитися до 10-12%. Про це у спецпроекті видання «Світ у 2015» пише оглядач Олександр Крамар.

"Уже перші чотири місяці 2014/15 маркетингового року (липень – жовтень) ознаменувалися різким зростанням експорту зернових. Після літнього падіння ціни на світовому ринку поволі відновлюються, а девальвація зробила їх гривневий еквівалент привабливішим для українських аграріїв, оскільки витрати через неї збільшилися лише на 30–40%, а ціни – майже вдвічі. Тож у 2014/15 маркетинговому році (липень 2014-го – червень 2015-го) за очікуваного валового збору зерна 62–63 млн тонн, Україна може поставити на зовнішні ринки рекордні 36–37 млн тонн", - пише Крамар.

"Істотно збільшитися в 2015-му має експорт продукції тваринництва. Цьому сприятиме отримання українськими постачальниками дозволів на її продаж до країн ЄС. Зокрема, після запровадження з 1 травня 2014-го Європейським Союзом в односторонньому порядку безмитного режиму для українських товарів у межах квот динамічно зростають поставки до ЄС м’яса птиці: у III кварталі у 2,8 раза більше, ніж у II. Польські виробники уже висловили побоювання конкуренції з українськими товарами, які наразі більш ніж удвічі дешевші від їхніх. Можна очікувати розширення експорту до ЄС й іншої продукції тваринництва, насамперед молочної та яєць", - вважає експерт.

На його думку, урізноманітнення товарної структури експорту, підписання Угоди про асоціацію та ЗВТ із ЄС, але ще більше втрата частини експортних потужностей на Донбасі й посилення торговельних обмежень Росії на українські товари створили всі умови для порівняно безболісного відходу України з пострадянського ринку збуту.

"У серпні – вересні 2014 року, коли повною мірою проявилися згадані вище фактори, поставки до РФ були на 40,5% менші, ніж за той самий період 2013-го. А частка РФ у загальному українському експорті впала до 16,9%, а разом із сателітами, які готуються у 2015-му стати учасниками Євразійського економічного союзу (Казахстан, Білорусь, Киргизія та Вірменія), – до 23,2%. Для порівняння: експорт до ЄС за аналогічний період становив 28,9%, на ринки інших країн – 47,9%", - наголошує Крамар.

"Зараз втрата навіть усього російського ринку була б меншою, аніж втрата його частини, яку українська економіка пережила за останні три роки: за III квартал 2014-го експорт до РФ становив $2,4 млрд, а за той самий період 2011-го – $5,4 млрд. Якщо ця тенденція збережеться впродовж 2015-го, то до моменту набрання чинності Угоди про ЗВТ із ЄС (1 січня 2016 року) та ймовірного припинення застосування Росією щодо України Угоди про ЗВТ у СНД частка РФ у вітчизняному експорті цілком може знизитися до некритичних 10–12%", - вважає експерт.

Детальніше читайте у матеріалі "Диверсифікація в муках" у друкованому спецпроекті "Світ у 2015".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.