НОВИНИ

  ▪   Оксана Хмельовська

Скандальні чиновники вищих ешелонів: «вугілля» Продана, «зволікання» Мусія і заступник Яреми

Після Майдану громадськість і правоохоронні органи висловлювали недовіру щодо діяльності екс-міністра охорони здоров'я Олега Мусія, сумнівних закупівель міністра енергетики та вугільної промисловості Юрія Продана й діяльності Анатолія Даниленка, заступника генпрокурора Віталія Яреми.

Вчора міністр енергетики та вугільної промисловості України прибув до прокуратури для надання свідчень у межах розслідування купівлі вугілля з ПАР. Тиждень.ua нагадує подробиці цієї справи, а також розповідає про найбільш скандальні інциденти з високопосадовцями за останні місяці.

Сумнівні закупівлі вугілля Продана

У вересні міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Продан заявив, що Україна уклала договори щодо постачання вугілля з Росії. 

Разом із тим з’явилася інформація у ЗМІ, за якою Україна хоче купувати вугілля на підконтрольних проросійським бойовикам шахтах Донецької та Луганської областей. Зокрема перший заступник міністра енергетики Юрій Зюков заявляв, що таке вугілля коштувало б дешевше за імпортне.

Згодом кандидат у нардепи Мустафа Найєм заявив, що на підконтрольні "ДНР" і "ЛНР" шахти Україна виділила понад 2,8 млрд грн з бюджету.

Проте Продан спростував таке повідомлення. За його словами, Україна готова закуповувати для своїх потреб вугілля виключно у державних підприємств, які працюють в східних регіонах України, але не фінансуватиме ці закупівлі, співпрацюючи з бойовиками.

У вересні уряд підписав угоду на придбання 1 млн т південноафриканського вугілля. 

Тим часом у ЗМІ повідомили, що прозорість іншої схеми постачання вугілля з Південно-Африканської Республіки викликала сумнів у президента Петра Порошенка. Відтак Порошенко зобов'язав відповідні правоохоронні органи в тижневий термін провести необхідну перевірку і доповісти про результати.

Згодом стало відомо, що керівників компаній "Укрінтеренерго" і "Центренерго", а також міністра викликали на допит в Генпрокуратуру у межах розслідування купівлі вугілля з Південно-Африканської Республіки.

Згодом Продан заявив, що прибув до прокуратури як свідок. Продан даватиме свідчення. Від інших коментарів міністр відмовився.

Підозріле «зволікання» Мусія

Звільнити Олега Мусія з посади міністра охорони здоров’я намагалася неодноразово. Так, ще у квітні був зареєстрований проект постанови про звільнення Мусія. У пояснювальній записці йшлося про те, що міністр не впроваджує реформи, не руйнує корупційні схеми і не створює умов для власного виробництва ліків в Україні. Також автори постанови підозрювали Мусія у рейдерстві.

Авторами документу виступали позафракційний депутат Анжеліка Лабунська і представник фракції "Батьківщина" Роман Стаднійчук.

Проте Верховна рада не підтримала відповідну постанову.

Проте 1 жовтня уряд ухвалив-таки рішення відсторонити від виконання обов’язків міністра охорони здоров’я Олега Мусія та звільнив його першого заступника Руслана Салютіна.

Також уряд України ухвалив рішення звернутися до Генпрокуратури щодо розслідування бездіяльності керівництва МОЗ з закупівлі медичних препаратів.

І хоч Мусій оскаржив своє звільнення з посади глави МОЗ у суді, проте поновлення на посаді не відбулося. Після обрання його народним депутатом Мусій заявив, що не збирається повертатися на посаду міністра охорони здоров'я,

Варто зазначити, що за свою діяльність Мусій ініціював перевірки Генпрокуратри та Служба безпеки України Романа Богачева на посту заступника міністра охорони здоров'я.

Скандальний заступник Яреми

Нещодавно завдяки журналістському розслідуванню стало відомо, що 140 га водойм у Васильківському районі на Київщині належать родині Анатолія Даниленка, заступника генерального прокурора України Віталія Яреми.

Після оприлюднення цих даних генпрокурор Віталій Ярема заявив, що його заступник не винен, оскільки статки можуть мати легальне походження через бізнес сина.

«Це трошки накручено (обвинувачення на адресу Даниленка. – Ред.). Іде цілеспрямована кампанія під одну людину, і щойно ми починаємо готувати підозри проти впливових осіб по нафті, по газовидобуванню, то починають підіймати такі питання», - заявив Ярема.

Тим часом 23 вересня стало відомо, що журналістці проекту «Наші гроші» Аліні Стрижак погрожували через її розслідування щодо незаконної діяльності заступника Генпрокурора України Анатолія Даниленка. Керівник програми розслідувань «Наші гроші» заявив, що переконаний, що журналістці проекту погрожували саме через розслідування щодо Даниленка.

24 вересня голова Верховної Ради України Олександр Турчинов заявив, що  погрози журналістці будуть ретельно розслідувані, а генпрокурор Віталій Ярема повинен провести перевірку звинувачень журналістів щодо його підлеглих.

Радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко у свою чергу заявив, що журналістка має разом із співробітниками міліції скласти фоторобот чоловіка, який погрожував їй та її родині, і зловмисника правоохоронці знайдуть протягом кількох днів.

Окрім того, Військова прокуратура розпочала провадження щодо діяльності 8 колишніх міністрів оборони на предмет розвалу Збройних Сил країни. "Предметом розслідування кримінального провадження... є рішення таких міністрів оборони: Шкідченка, Марчука, Кузьмука, Гриценка, Єханурова, Єжеля, Соломатіна, Лебедєва, а також начальників Генерального штабу Збройних сил Шуляка, Затинайка, Кириченка, Свиди, Педченка, Замани", - заявив головний військовий прокурор – заступник генерального прокурора Анатолій Матіос.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.