НОВИНИ

Україна в опитуваннях світу: прихильність поляків, лояльність німців і підтримка чехів

У світі збільшилася кількість опитувань щодо ситуації в Україні, згідно з якими найбільше українців підтримують поляки, найменше - греки. Тим часом 60% білорусів називають АТО «злочином, війною проти свого народу», а в Німеччині більшість виступає за фінансову підтримку України.

Світ

Опитування, проведене американським Pew Research Center, показало, що у 2014 році, у порівнянні з минулим, неприязнь до Росії зросла по всьому світу. Найгірше оцінюють сучасну Росію у Європі – 74% та США – 72% (у 2013 році 54% та 43% відповідно) громадян. У країнах Близького Сходу негативно ставляться до Росії 68% мешканців, 45% у Латинській Америці, а також 41% азіатів та 31% африканців.

Серед європейських країн антирейтинг Росії найбільший у Польщі (81%) та Німеччині (79%). У Греції, навпаки, більшість (61%) до Росії ставляться прихильно, хоча цей показник також упав у порівнянні з минулорічним дослідженням. Найбільш позитивну оцінку Росії висловили жителі В'єтнаму та Китаю (75% та 66% відповідно).

Найбільше у світі Україну підтримують поляки, про що свідчать дані опитування German Marshall Fund (GMF) на тему трансатлантичних тенденцій, проведеного 2-26 червня 2014 року в США, Росії, Туреччині та 10 країнах ЄС (Франції, Німеччині, Польщі, Швеції, Греції, Іспанії, Португалії, Італії, Нідерландах і Великобританії).

Зокрема, 56% поляків мають позитивну думку щодо України. Це найбільший відсоток серед усіх 13 країн, де проводилося дослідження GMF.

Крім цього, 63% поляків вважають, що НАТО має запропонувати Україні членство. Серед опитуваних країн тільки в США підтримка вступу України до Північноатлантичного пакту є вищою –  68%.

Зазначається, що серед опитаних країн ЄС польські респонденти висловили найбільшу підтримку (69%) щодо входження України в Євросоюз. При цьому таку перспективу підтримує тільки 35% греків, 27% голландців, 47% французів (середня підтримка у всьому ЄС становить 52%).

Також поляки рішуче висловлюються за те, щоб ЄС надав Україні «економічну і політичну підтримку» (67% - другий найвищий показник після Швеції), навіть якщо існує ризик поглиблення конфлікту з РФ.

За даними цього ж опитування, більшість французів не хочуть бачити Україну членом Євросоюзу (52%) і Північноатлантичного альянсу (53%).

Поляки

У той же час 77% поляків підтримують «більш сильні економічні санкції» проти РФ за її дії в Україні.

Польща – єдина країна, де більшість (52%) виступає за надання озброєння української армії.

За минулий рік поляки почали краще ставитися до українців, а до білорусів і росіян – гірше, про що свідчить опитування, проведене Центром досліджень громадської думки.

За результатами опитування, Центру дослідження громадської думки (CBOS), яке проводилося у вересні, 57% респондетів побоюються, що територіальні претензії Росії не закінчаться тільки в Україні, що Москва провокуватиме конфлікти в інших країнах, де є російська меншина.

2/3 опитаних (67%) вважає, що ситуація в Україні загрожує також Польщі. Абсолютна більшість поляків (87%) занепокоєна впливом подій в Україні на економіку Польщі. 3/4 анкетованих (74%) стверджує, що ситуація загрожує енергетичній безпеці країни. Натомість понад 2/5 (42%) побоюється вторгнення іноземних військ на територію Польщі.

Кожен 5-й опитаний (22%) заявляє, що дуже уважно слідкує за інформацією на цю тему, а 3/5 (61%) висловлює певне занепокоєння розвитком подій за східним кордоном. Кожен 6-й (17%) не цікавиться ситуацією в Україні. 18% поляків стверджують, що Україна повністю втратить незалежність та буде підпорядкована Москві. Кожен сьомий респондент (15%) вважає, що Україна втратить ті райони, котрі зараз контролюють сепаратисти, однак збереже свою незалежність як держава.

Білоруси

За повідомленням, Незалежного інституту соціально-економічних і політичних досліджень, білоруси, говорячи про приєднання Криму до Росії, назвали його «імперіалістичним захопленням, окупацією» (27,2%), а «поверненням Росії руських земель, відновлення історичної справедливості» – майже 60% (у червні 26.9% vs. 62.2%).

Крім того, використання українською владою збройних сил для відновлення контролю над Донбасом оцінюють як «законне придушення збройного заколоту» 12%, як «жорсткий, але вимушений мир» – 19%, а як «злочин, війну проти свого народу» – 60,6 % (у червні 14% vs. 19.5% vs. 57.7%).

Ставлення до підписання Україною угоди про асоціацію з Євросоюзом - також в цілому негативне. Лише 13,1% білорусів повністю підтримують або скоріше підтримують це підписання, про що свідчать дані білоруської аналітичної Майстерні Андрія Вардомацького.

У той час як "скоріше не підтримують або повністю не підтримують" 53,9%.

Ставлення до "проросійських виступів у східних регіонах України" – єдине, що викликало негативну оцінку білорусів.

Підтримують повністю або частково "проросійські акції" 28,4% білорусів.

Тоді як не підтримують повністю або частково 39,9%.

Чехи

78 відсотків опитаних чехів негативно ставиться до дій Росії щодо України, свідчать дані, які оприлюднив у липні Чеський центр вивчення громадської думки Інституту соціології Академії наук Чехії.

57% чеських громадян розглядають українську кризу як можливу загрозу мирові у світі. 

Проте 76% чехів виступає проти того, щоб Чехія приєдналась до вирішення української кризи: на їхню думку, найбільшу підтримку тут мала б надати ООН.

Німці

Після аварії пасажирського лайнера "Малайзійських авіаліній" на сході України більшість німців висловлюються за торгові санкцій проти Росії, свідчать результати міжнародного інституту вивчення громадської думки YouGov. 

Так 53 % опитаних схвалили б запровадження Німеччиною та іншими країнами Заходу торговельних санкцій проти РФ. Тільки 26% висловилися проти такого кроку. 

Водночас 62% німців заявили, що не хочуть розірвання дипломатичних відносин з Росією після катастрофи "Боїнга" (22% висловилися за цей крок). 64% респондентів не підтримують ідею військової підтримки Києва, тільки 18% вважають таку допомогу прийнятною. За відправку військ НАТО для захисту України від Росії висловилися тільки 15%, 65% проти такого кроку.

Нерішучість респондентів викликала питання про фінансову підтримку українського уряду: 40% висловилися за цей крок, 36% – проти. 

Росіяни

За даними Левада-центру, цього року відбулося різке погіршення ставлення як українців до Росії, так і росіян до України. У вересні в Україні про розчарування сусідньою країною заявили 26%, в Росії – 31%.

За даними Левада-центру, 40% росіян хочуть бачити Донбас окремою державою. Тільки 26% росіян усвідомлюють, що йде війна з Україною.

Тільки 3% опитаних вважають Росію винною у погіршенні відносин.

Окрім того, у липні 27% жителів Росії в цілому та 41% жителів Москви та Санкт-Петербурга зокрема підтримували військове втручання Росії на території України. 

Проте у жовтні цей відсоток зменшився – до 63% громадян РФ негативно відповіли на питання про "необхідність введення російських військ в Україну в разі "відновлення" збройного конфлікту.

Зросла і частка тих, хто вважає, що Путін просто намагається не допустити масових заворушень і ослаблення держави в Росії. У жовтні таку версію обрали 31% опитаних проти 25% у вересні.

44% росіян сказали, що в цілому політика Росії щодо України викликає у них схвалення. Про гордість за країну сказали 18%, а про почуття торжества справедливості - 10%. Ці цифри були вищими раніше, коли соціологи ставили питання про почуття, яке викликало рішення про приєднання Криму. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.