НОВИНИ

  ▪  

«Овочеве» голосування. Як пройшли «вибори» в терористичних республіках

Намагаючись залучити до псевдоголосування якнайбільше громадян, бойовики вдавалися до популярних маркетингових ходів, а згодом повідомили про "надзвичайно високу явку" та швидко підрахували "результати".

«Акційне» голосування

Щоб заохотити виборців до «волевиявлення», терористи вдавалися до різноманітних хитрощів, як-от розпродаж овочів за «акційними» цінами та облаштування буфетів на виборчих дільницях.

Зокрема, в окупованому Донецьку біля «виборчкомів» людям, які проголосували, пропонували придбати мішок овочів всього за одну гривню.  Як повідомили місцеві ЗМІ, згадані мішки з овочами напередодні прибули в місто разом із гуманітарним конвоєм. Згодом ЗМІ повідомили, що учасникам голосування продавали не більше трьох кілограм овочів на одну особу.

Крім того, на окремих «дільницях» облаштували буфети.

Також проросійські бойовики у Донецьку влаштували концерт, встановивши сцену на площі Леніна.

Луганські ж бойовики заявили, що на «виборчих дільницях» видаватимуть так звані «соціальні картки ЛНР». За їх словами, «соціальна карта» гарантуватиме право на безкоштовне медичне обслуговування, 50-відсоткову пільгу при оплаті за проїзд у трамваях і тролейбусах, а також 5-відсоткову знижку в мережі супермаркетів «Народний» («націоналізовані» владою «ЛНР» магазини мережі «АТБ»). Крім того, без цієї картки самопроголошена влада «ЛНР» погрожувала не видавати пенсій.

Можливість отримати картку, яка начебто гарантує соціальні пільги, стала для багатьох людей головним фактором, який змусив їх піти на вибори. Однак вже на «дільницях»  з’ясувалося, що єдиної системи видачі карток не має, і члени ДВК видавали їх на свій розсуд. Крім того, карта позбавлена будь-яких засобів захисту від підробки - її можна виготовити в будь-якому поліграфічному центрі, а в тексті на звороті, де описані «переваги», виявили три помилки.

Переселенці з Донбасу проти псевдовиборів

Під час псевдовиборів на Донбасі у восьми великих містах України відбувся марафон «Донбас проти терору і нелегітимних виборів».

Більше сотні людей вийшли на Майдан Незалежності у Києві, протестуючи проти проведення незаконного голосування на Донбасі. Учасники протесту пройшли центром столиці з національними прапорами та плакатами з написами "Ні незаконним виборам на Донбасі" та "Донбас – це Україна". До протесту долучились вихідці з Донбасу, які через військові дії змушені були переїхати до інших українських регіонів.

У Дніпропетровську півсотні переселенців з Донбасу вийшли на мітинг проти «виборів». Учасники акції тримали в руках плакати з написами «Донбас - це Україна», «Ні нелегітимним виборам», «Дядя Путін, хочу додому!».

Схожі акції відбулися у Львові, Івано-Франківську, Черкасах, Маріуполі, Слов'янську та Запоріжжі.

Водночас Служба безпеки України почала кримінальне провадження через псевдовибори на Донбасі. Окрім того, в СБУ пообіцяли оголосити персонами нон-грата "іноземних спостерігачів" на псевдовиборах.

Виборчий «ажіотаж» та швидкі результати

Працівники "виборчих комісій" і "спостерігачі" заявили про "надзвичайно високу явку виборців". Відзначається, що на багатьох "дільницях" люди стояли в чергах годину і більше.

Так, терористи «ЛНР» відрапортували про 102 відкритих «дільниці» та «високу явку» на псевдовиборах. Зокрема, повідомлялося, що в "ЛНР" станом на 14:00 проголосувало понад 300 тис. виборців.

Згодом терористична організація "ЛНР" заявила про рішення "Центральної виборчої комісії" продовжити час роботи виборчих дільниць до 22:00. Крім того, бойовики поскаржилися на черги на «дільницях» та «нестачу бюлетенів», яких надрукували лише по 1 мільйону – на вибори «глави республіки» і «Народної ради».

Вже увечері 2 листопада терористи оголосили про те, що перемогу на виборах «глави ДНР» здобув так званий «прем'єр республіки» Олександр Захарченко, який нібито отримав 81,37% голосів. За оцінками бойовиків, у псевдовиборах взяли участь не менше 75-80% "виборців".

Реакція міжнародної спільноти

Міжнародна спільнота різко засудила плани терористів щодо "виборів" на Донбасі та визнання Росією результатів цього псевдоголосування. 

У Держдумі РФ визнали «вибори» терористівЗокрема, перший заступник голови комітету у справах громадських об'єднань і релігійних організацій Міхаїл Маркєлов заявив, що "вибори" в "ДНР" і "ЛНР" відбулися, і Київ "зобов'язаний визнати" їх результати. Крім того, ще зранку 2 листопада в Росії заявляли, що "міжнародні спостерігачі", які нібито контролювали проведення так званих «виборів» у самопроголошених Донецькій і Луганській «народних республіках», не зафіксували жодних порушень

За словами держсекретаря США Джона Керрі, заяви Росії про підтримку сепаратистських «виборів» 2 листопада виходять за межі досягнутих у вересні в Мінську угод. Крім того, в США застерегли Росію від нової військової допомоги терористам. За словами представника Білого дому, Росія не повинна використати незаконне голосування як привід для додаткового введення в Україну військових та озброєння.

Генеральний секретар ООН Пан Ґі Мун засудив проведення проросійськими сепаратистами «виборів» на сході України. За його словами, ці «вибори» «серйозно підривають» «мінські домовленості».

В ЄС заявили, що не визнають псевдовиборів в так званих «народних республіках». Голова комітету Європарламенту у закордонних справах Елмар Брок зазначив, що ці псевдовибори відбуваються з порушенням українського законодавства і тому є нелегітимними.

«Крім того, ці вибори є повною протилежністю духу і букві Мінського протоколу і вони націлені на підрив мирного врегулювання процесу на Донбасі”, - зазначив Брок.

Міністри закордонних справ країн Вишеградської групи спільно з міністром закордонних справ Великої Британії засудили рішення сепаратистів провести "вибори" на Донбасі.

"Єдині легітимні вибори в Україні – ті, що відбуваються за українським законодавством», - зазначили в заяві.

Також у документі закликали Росію не визнавати ці вибори.

Крім того, у Міністерстві закордонних справ Німеччини застерегли Росію від подальшого "заохочення" сепаратистів на сході України. 

Також у Фінляндії псевдовибори на Донбасі назвали «театром абсурду».

В зовнішньополітичному відомстві країни наголосили, що визнання Росією «виборів», проведених бойовиками, суперечить заявам Путіна про небажання створювати в Україні зону замороженого конфлікту.

Читайте також: Мінський протокол vs "вибори" на Донбасі: які домовленості порушили бойовики

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.