НОВИНИ

Денис Казанський: війна й окупація поклали край освіті на Донбасі

Українська влада вже заявила про евакуацію освітніх установ з окупованих міст Донбасу на територію, підконтрольну Києву, однак за цими словами поки ще нічого не стоїть.

Війна й окупація поклали край освіті на Донбасі. Майбутнє університетів туманне, і деякі з них, швидше за все, не переживуть 2014 року ні в якому вигляді. Про це в черговому номері Українського тижня пише журналіст Денис Казанський.

"Цілком очевидно, що існувати в умовах невизнаної псевдодержави й тотального хаосу, який тепер панує на захоплених бойовиками теренах, вони просто не зможуть. Дипломи, що їх такі виші видаватимуть, із погляду міжнародного законодавства будуть просто шматками пластику. Та й грошей на фінансування таких гігантських махин у сепаратистів немає. Налагодити економіку й організувати наукову діяльність – це вам не METRO розграбувати", - йдеться у матеріалі.

"Українська влада вже заявила про евакуацію освітніх установ з окупованих міст Донбасу на територію, підконтрольну Києву, однак за цими словами поки ще нічого не стоїть. Рішення вже викликало масу питань, відповіді на які поки ніхто дати не в змозі.

Найвідоміший і найбільш обговорюваний переїзд – евакуація Донецького національного університету до Вінниці. Міністр освіти Сергій Квіт пояснив, що головний виш столиці Донбасу було вирішено перенести туди тому, бо там немає класичного університету, і для міста це буде вельми корисним здобутком. Хоча в самій Вінниці таку ідею з ентузіазмом сприйняли не всі. Та й колектив університету скептично поставився до рішення", - пише Казанський.

"По-перше, незрозумілий технічний бік питання. ДонНУ – величезний освітній заклад, що має кільканадцять навчальних корпусів і цілий комплекс багатоповерхових гуртожитків. Знайти таку саму кількість відповідних порожніх об’єктів нерухомості у Вінниці навряд чи можливо. Підселяти виш у якісь чужі приміщення, не призначені для його роботи, безглуздо. Напівкочовий стан явно не відповідає високому статусу навчального закладу. До того ж університет – це не лише аудиторії та гуртожитки, а ще й документація, бібліотека, лабораторні приміщення, архів, кафедри. ДонНУ – цілий організм, який неможливо переселити просто способом зміни прописки в документах.

По-друге, більша частина колективу університету та його студентів уже відмовилися переїжджати до Вінниці. Хтось підтримує ідеї «ДНР» і не хоче жити в Україні, хтось боїться вінницьких «бандерівців», комусь просто не кортить покидати своє місто заради невизначеного й некомфортного існування в чужому. Із 14 тис. студентів ДонНУ, за словами секретаря Вінницької міськради Сергія Моргунова, на переїзд зважилися тільки 4 тис. Працівники ДонНУ, вірні «ДНР», всіляко перешкоджають переїздові, наполягаючи на тому, що робота університету триватиме в Донецьку. Так, декани факультетів математики та фізики Володимир Андрієнко й Анатолій Каргін заявили студентам, що їхні кафедри не переїжджатимуть. Цей крок вони пояснили відсутністю у Вінниці можливості проводити лабораторні заняття. На жаль, формально їхні аргументи слушні", - підсумовує журналіст.

Детальніше читайте у черговому номері журналу Український тиждень у матеріалі "Реквієм за освітою".

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.