НОВИНИ

Володимир Чемерис: Українські праві поцупили в лівих ініціативу

«Свобода» досить ліва за риторикою та методами й лише прикриває це націоналістичною риторикою, вважає громадський діяч.

В Україні спостерігається маргіналізація лівих і перетворення їх на невеликі закриті групи контркультурного характеру. Про це в черговому числі Українського тижня пише в інтерв’ю Українському тижню заявив український правозахисник і громадський діяч Володимир Чемерис.

„Усе так, на лівому фланзі української політики цілковита пустка й порожнеча. Свого часу він потонув у якихось суб’єктивних розбірках та нерозумінні справжніх цілей лівих партій. Тобто українські ліві намагалися наслідувати європейських, не розуміючи, що та ж таки тема захисту прав ЛГБТ не зовсім актуальна для наших реалій. І досить швидко вони просто випали із сьогодення”, - наголошує Чемерис.

Він пригадує величезні конфлікти були між троцькістами та сталіністами.

„Це те саме, якби праві почали знову роздмухувати конфлікт 70-річної давності між бандерівцями та мельниківцями. Але ліві, замість того щоб активно діяти, вдавалися саме до такого копирсання в історії. До того ж усі справжні представники цього флангу в нас були проти вождистського підходу, що заважало об’єднанню та гуртуванню. Та й не хотілося знову будувати нову КПРС із політбюро та генсеком на чолі, це було і є на сьогодні абсолютно неприйнятно”, - наголошує Чемерис.

На його думку, все те зрештою все те призвело до маргіналізації лівих і перетворення їх на невеликі закриті групи контркультурного характеру.

„Тому зараз ми намагаємося створити нову конфедерацію лівих сил із профспілковим рухом на засадах рівноправності, бо зрозуміло, що ні Соціалістична партія, ні тим більше Комуністична, які є такими хіба що за назвою, не можуть називатися ними. Тож не можуть і представляти інтереси соціальних груп – аутсайдерів у системі дикого капіталізму, що нині панує в Україні, таких як робітники, селяни, безробітні, студенти, пенсіонери, дрібні підприємці тощо. Якщо говорити про ситуацію кінця 1990-х, то треба чітко розуміти, що всі тогочасні так звані ліві партії як ті морські свинки, що не мали жодного стосунку ні до моря, ні до свиней, як за іронією долі казав колись сам лідер Соцпартії Олександр Мороз із приводу СДПУ (о) Медведчука” – наголошує експерт.

За його словами, і СПУ, і КПУ були сформовані із залишків старої Комуністичної партії, відповідно й до лівих ідей вони мали побіжний стосунок, відіграючи свою „чітко відведену роль у системі олігархічного капіталізму, яку вибудовував Леонід Кучма”.

„І не можу не погодитися з приводу перемоги правих. Ось тільки цікаво, що коли розібратися в феномені тієї самої «Свободи», то виявиться, що вона досить ліва за риторикою та методами й лише прикриває це націоналістичною риторикою. Ось так праві, можна сказати, поцупили в лівих ініціативу. Прекрасно пам’ятаю, якими маргінальними свого часу були ультраправі угруповання, а тепер вони стали мейнстримом в українській політиці”, - вважає Чемерис.

Детальніше читайте у матеріалі „Сепаратизм під червоним” у черговому номері журналу "Український тиждень"

 

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.