НОВИНИ

Макаров: Харкову, на відміну від Донбасу, залишилось подолати лише моральну руїну

Харків визначний тим, що у місті створено перший на Лівобережжі університет з місцевої ініціативи й частково коштом тамтешніх меценатів. Про це пише публіцист Юрій Макаров у черговому числі «Українського тижня».

«Виш з’явився 1805 року й одразу став продукувати сенси, перетворюючи провінційне містечко на джерело трендів. Зокрема, саме звідси, з Харківського університету, як стверджують дослідники, у 20-ті роки позаминулого століття рушила в маси ідея про самостійну соборну Україну в її модерному вигляді», - пише Макаров.

Окрім того, на думку Макарова, важливим у житті Харкова став його розквіт як столиці радянської союзної республіки.

«Вибір міста зроблено з міркувань поточної політичної доцільності, але, хай там як, саме тут було проведено титанічну роботу з так званої українізації, яка перевела з підпілля на офіційні рейки українські культурні процеси. Так, під червоним прапором, так, під комуністичними гаслами, але без неї невідомо, у якому вигляді дожили б до незалежності українська мова й українська культура», - наголошує публіцист.

На його думку, місто довго одужуватиме, й остаточно це станеться не раніше, «ніж вдасться подолати наслідки радянської люмпенізації, знайти місце в новому житті всім неприкаяним жертвам комуністичного експерименту ну або вже їхнім дітям та онукам».

«Але Харкову буде трохи легше, ніж сусіднім Луганську чи Донецьку, бо тут доведеться долати лише моральну, а не фізичну руїну, не кров і не почуття розгубленої помсти невідомо кому. До того ж, щоб пробитися в майбутнє, він може спертися не на зовсім свіжу історію, а на глибші шари, місцевий plusquamperfectum, давно минулий час. Там є ґрунт», - пише Макаров.

Більше читайте у матеріалі Юрія Макарова „Plusquamperfectum” у №39 «Українського тижня».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.