НОВИНИ

  ▪  

Експерт: Україні варто готуватися до кількох тижнів енергетичного протистояння з РФ узимку

Реверс газу зі Словаччини, Угорщини та Польщі забезпечить Україні до 15 млрд кубометрів палива, а Росія не має можливостей перешкодити цьому на довгий період часу. Таку думку у коментарі Тиждень.ua висловив голова правління альянсу «Нова енергія України» Валерій Боровик.

«Ми довго чекали, щоб суттєві об’єми газу поступали з європейського спотового ринку, тим більше, цей ринок дешевший, ніж російський на сьогодні. Потенційно близько 15 млрд кубометрів газу можна постачати по словацькому, угорському та польському напрямках. Тому подія (відкриття комерційного реверсу газу зі Словаччини, – Ред.) – знакова», – сказав експерт.

Водночас, на його думку, Україні, скоріш за все, доведеться пережити кілька зимових тижнів в умовах гострого дефіциту газу.

«Чи є в Москви можливість заблокувати реверс? Цей маршрут заблокують тоді, коли Москва піде на крок повної «осушки» газотранспортної системи (ГТС) України, тобто перестане прокачувати газ європейським споживачам через українську ГТС. Така вірогідність існує, тому що Газпром зафрахтував суттєві об’єми в європейських газосховищах, а зробив це для того, щоб підтримувати свої ж контракти. У 2009 році Газпром платив великі штрафи, коли припинив постачання газу до Європи, а так вони підтримуватимуть контракти шляхом викачування палива з підземних газосховищ для європейських споживачів. Це звісно не усі зимові місяці, але, умовно кажучи, два-три тижні, можливо, хоча й навряд чи, до місяця можна Україну та Європу тримати на гачку. Тоді дійсно спотовий газ може не поступати. До цього варто готуватися і це буде складовою уже енергетичної війни», – додав Боровик.

Окрім того, експерт переконаний, що за нормальних умов нестача газу цієї зими не буде катастрофічною навіть без російського контракту.

«За умов отримання 15 млрд кубометрів реверсного газу, буде нестача близько 50-100 млн кубометрів для економіки країни, якщо врахувати підземні газосховища та внутрішнє видобування. В умовах війни це можна пережити, і це варто зробити», – завершив Боровик.

Нагадаємо, 2 вересня почалося комерційне постачання газу зі Словаччини до України. Також, за словами прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, за рахунок імпорту палива зі Словаччини та інших джерел Україна може замістити до 60% російського газу

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.