НОВИНИ

Скандали у Нацгвардії: Неякісні бронежилети, погане харчування та відсутність офіційного статусу

Верховна Рада ухвалила рішення про відновлення Національної гвардії 13 березня, але бійці, які воювали у зоні АТО, досі заявляють про наявність проблем з виплатами зарплат, отриманням статусу учасника бойових дій, харчуванням та спорядженням.

13 березня 262 депутати Верховної Ради підтримали рішення про відновлення Національної гвардії України. Військове формування створили на базі Внутрішніх військ та підпорядкували Міністерству внутрішніх справ. Уже 6 квітня півтисячі гвардійців, які екстерном завершили військову підготовку, створили  Перший батальйон Національної гвардії, а 15 квітня бійці опинилися у зоні антитерористичної операції.

Проблеми з фінансуванням та забезпеченням почалися у гвардійців ще під час проходження військової підготовки.

"Хлопці, яких готували під Борисполем, розповідають, що готували їх добре. Стріляли вони скільки заманеться… А в нас, у Нових Петрівцях, було по 6 патронів на день. Потім – по 12", – повідомив наприкінці травня один із гвардійців у інтерв'ю "Українському тижню".

28 травня ЗМІ поширили інформацію, що гвардійців забезпечили неякісними бронежилетами.

"Моєму сину дали списаний "мєнтовський бронік" другого класу, із вставленими додатковими пластинами і вагою понад 20 кілограмів. Він написав рапорт на звільнення. Керівництво сказало, що нічого міняти не будуть. Тоді так само вчинили ще 12 бійців. Бо ніхто не захотів буди гарматним м'ясом. Такі бронежилети були на деяких хлопцях із Небесної Сотні, куля з СВД пробиває їх навиліт. Руслана зі сцени Майдану показувала такий бронежилет, пробитий наскрізь", – розповів батько одного з військовослужбовців.

4 червня журналістка Анастасія Станко опублікувала у блозі розмову з командиром взводу Першого батальйону Нацгвардії.

"Боєць розповів, що пересувний душ приїхав на блокпост один раз за місяць, але скористатися ним усі бійці не змогли. Польової кухні не було на жодному блокпості. Три тижні не возили хліба та сигарет", – переказала розмову журналістка.

Також боєць розповів, що гвардійці не мали змоги проголосувати на виборах президента, незважаючи на заяви влади про те, що голосування забезпечили.

10 червня депутат Київради від "Батьківщини" Ігор Луценко на сторінці у Facebook розповів, що у лавах бійців Нацгвардії назріває протест.

Того ж вечора півсотні гвардійців вийшли під Український дім.

"Нам сказали, що за документами виявляється на жодній АТО ми не були, а були весь цей час у Павлограді. Тому не може бути й мови про статус учасника бойових дій", – заявив один із бійців батальйону.

Пізніше 10 червня, прес-служба Нацгвардії розповсюдила термінове звернення"Після повернення із зони АТО, резервістам у посвідченні про відрядження штабом Північного територіального управління було зроблено відповідний запис із вказівкою населеного пункту "місто Павлоград", де з ними проводилися навчально-методичні збори. По прибуттю всіх військовослужбовців до міста Києва з пунктів несення служби їм будуть зроблені відповідні додаткові записи із вказівкою інших населених пунктів, куди вони згодом були передислоковані та виконували службово-бойові завдання, покладені на Нацгвардію. Добові та премія за участь у діях АТО виплачена всім резервістам у повному обсязі згідно чинного законодавства".

Наступного дня протестувальники вийшли до будинку уряду, де повідомили, що вони не отримують офіційної зарплати, а тільки "премії та добові". Крім того, довідки, які видали гвардійцям містять тільки інформацію, що вони були на Донбасі, а не "у зоні бойових дій".

Керівництво Нацгвардії та МВС виправдовувалося тим, що конфлікт виник через непорозуміння та незнання новоспеченими військовослужбовцями тонкощів прийняття рішень чиновниками.

"Те, що сталося – це непорозуміння. Хочу наголосити – це від недостатньої обізнаності хлопців, недостатньої інформації... Але є чиновники, які ще лишилися зі старих часів та звикли відмахуватися від людей. До них люди звернулися, а їм чітко не пояснили процедуру", – заявив резервіст першого батальйону Нацгвардії Андрій Антонищак.

"Проблеми як такої не існує. Маємо психологічний ефект від перебування у зоні воєнних дій, адже хлопці раніше там не були, і бажання поспілкуватися з представниками влади", – додав командир батальйону резервістів Нацгвардії, старший лейтенант резерву Олексій Пальваль. Також Пальваль розповів, що гвардійці у зоні АТО не були обділені увагою керівництва держави та продовольством.

12 червня про це сказав особисто міністр внутрішніх справ Арсен Аваков: "Коли люди йдуть на війну, яка сталася не планово, а несподівано, то вся країна опиняється в ситуації шоку. І одним не вистачає вертольотів, іншим БТРів, ще іншим ще чогось. Коли хлопці йдуть на передову, вони розуміють, що йдуть на війну, а не на пляж. Всі, хто працював в рамках бойових операцій, досягли високого рівня, і якби такий рівень ми мали раніше, то Крим би не віддали. Хлопці шоковані, що не все в них склалося гарно, на жаль, це так. Їм хочеться миттєво отримати красиве посвідчення “учасник бойових дій”, але так не буде, оскільки є порядок, і він буде дотриманий. Є військова дисципліна і військові поневіряння. І про це треба відверто говорити”.

У червні до зони АТО також відправили Другий батальйон Нацгвардії, а 9 липня гвардійці знову висловили незадоволення станом речей у сфері забезпечення прав військовослужбовців підрозділу.

"При підписанні контракту нам обіцяли, що зарплата буде 1200 грн. Тепер, коли ми повернулися з-під Слов'янська у звільнення, нам оголосили, що у нас вона (зарплата) складатиме 990 грн і 3 коп. Це рішення абсолютно ніяк не пояснили", - розповів Євген, боєць Другого батальйону Нацгвардії.

"Плюс нам не дають статус учасників бойових дій. Нам сказали – їдьте самі розбирайтесь у військомат. А там, наскільки нам відомо, відсутня інформація про те, що ми брали участь у військових операціях. Нам пообіцяли дати витяг, з яким ми у військоматі будемо самотужки вирішувати свої проблеми. Водночас, невідомо, де ми за документами були зараховані", – додав гвардієць.

Крім того, він розповів, що потреби у формі та харчуванні бійців забезпечуються тільки через високий рівень допомоги від простих громадян.

Напередодні цих подій, 2 липня журналісти вчергове побували на одному з блокпостів Нацгвардії та переконалися, що перелічені проблеми: неякісне харчування та бронежилети та відсутність офіційного статусу учасника бойових дій, принаймні для деяких бійців і досі не вирішені.

Нагадаємо, що наразі у Нацгвардії формують уже Четвертий резервний батальйон.

Також нагадаємо, закон, підписаний в.о. президента Олександром Турчиновим 20 травня, розширює коло осіб, які мають право отримати статус учасника бойовиких дій. Бійці батальйонів Нацгвардії, які перебували у зоні АТО, потрапляють під дію цього закону.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.