НОВИНИ

Військова допомога Заходу: сухпайки, бронежилети, гроші, консультації та обіцянки

Військова співпраця з Україною неабияк активізувалася після обрання президентом Петра Порошенка. Західні партнери надають так звану нелетальну допомогу, виділяють кошти на бронежилети та рації, охоче консультують і багато обіцяють. Про більш радикальні кроки наразі не йдеться.

Низка урядовців США підтримують надання Україні серйозних озброєнь. Їх опоненти, однак, побоюються, що таким кроком Вашингтон стимулює військову агресію Москви проти України. Саме тому у відповідь на прохання українського уряду США  досить довгий час обмежувалися лише нелетальною військовою допомогою.  Зокрема, йшлося про сухпайки через які в Україні відразу виник скандал.

Наприкінці травня у Міністерстві оборони України повідомили про те, що розподілили між українськими військовими частинами 300 тисяч раціонів сухих пайків, які надійшли в України в рамках допомоги США.

Згодом координатор групи "Інформаційний опір" Дмитро Тимчук повідомив, що замість обіцяних американських сухпайків бійців в зоні АТО годують "вітчизняними" сухарями, а сухі пайки тим часом продають в Інтернеті.

У Міноборони відхрестилися від торгівлі сухпайками, запевнивши, що працівники відомства подібним не займаються. Але силовики згодом таки затримали одного з продавців. Ним виявився начальник продовольчого складу однієї із військових частин.

Тим часом, секретар РНБО Андрій Парубій «заспокоїв» американців, написавши статтю в The Wall Street Journal, у якій пояснив, що Україна насправді потребує військового спорядження США, а не допомоги американських солдатів. Після цього посол США в Україні Джеффрі Пайєтт запевнив, що за останні кілька місяців США подвоїли розмір бюджету американської військової допомоги Україні.

"Особливий акцент зроблений на підвищення боєздатності українських прикордонників та їх можливості захищати кордони своєї країни. Я очікую , що ця допомога буде продовжувати розширюватися", - сказав Пайєтт.

Військова допомога США стала значно відчутнішою після обрання на пост президента України Петра Порошенка. Так, 4 червня, у Варшаві під час зустрічі Порошенка з президентом США Бараком Обамою останній пообіцяв допомогти Україні осучаснити армію та боротись разом проти агресора. Якщо раніше йшлося лише про нелетальні форми допомоги на кшталт одягу або сухпайків, то цього разу Обама розповів, що США надають українській армії  допомогу на 5 мільйонів доларів. Ішлося про бронежилети, прилади нічного бачення та засоби зв’язку.

Відразу після зустрічі Порошенка з Обамою у Білому домі оприлюднили список заходів, які вже зроблено або планується зробити в напрямку посилення військової допомоги Україні.

Згідно з документом, ще в березні США виділили $300 тис. на сухпайки, засоби медобслуговування, екіпіровку та обладнання – шоломи, радіостанції, прилади очищення води, обладнання для утилізації боєприпасів тощо. Крім того, з фонду Спільного зменшення загроз США виділили допомогу для Держприкордонслужби України з метою закупівлі обмундирування, генераторів, паливних насосів, інженерного обладнання, засобів зв'язку, транспорту, індивідуального тактичного спорядження. Крім того, 8 червня стало відомо, що США направить в Україну військових радників для оцінки та розробки програм практичної взаємодії між збройними силами США та України.

Крім того, США збираються передати українським військовим дві тисячі бронежилетів і вже передали 1500 аптечок для надання першої допомоги.

З-поміж іншого США взяли на озброєння принцип «не можеш допомогти - принаймні не заважай». Так, координатор групи «Інформаційний опір» Дмитро Тимчук на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook 26 червня повідомив, що США не будуть надавати Україні допомогу в просуванні озброєнь українського виробництва на зовнішніх ринках, натомість обіцяють не створювати перешкод.

«Як нам повідомили в Посольстві США в Україні з посиланням на офіційні джерела у Вашингтоні, під час нещодавньої зустрічі заступник помічника держсекретаря США з питань регіональної безпеки Грегорі Кознера з представниками українського оборонно-промислового комплексу обговорювалося питання взаємодії Києва і Вашингтона в питаннях військово-технічного співробітництва. Однак, як нам пояснили, США, при всьому бажанні, не можуть сприяти Україні в просуванні її продукції на ринках третіх країн з юридичних причин. Оскільки в цьому випадку виникло б питання про допомогу іноземним конкурентам американських виробників», - розповів Тимчук.

За його словами, у Вашингтоні обіцяють ні в якому разі не створювати штучних перешкод при просуванні Україною своєї продукції військового та подвійного призначення на міжнародному ринку, пам’ятаючи про чесну конкуренцію.

З-поміж найгучніших обіцянок, які звучали на адресу України впродовж останнього місяця, – пакет допомоги від НАТО. Ще 9 червня генсек НАТО Андерс Фоґ Расмуссен заявив, що в НАТО працюють над ґрунтовним пакетом допомоги Україні. За його словами, НАТО буде допомагати Україні в питаннях реформ її оборонної галузі, розбудові потужностей ваших збройних сил, їх загальної модернізації.

"У нас є неабиякий досвід у цих питаннях. Ми також будемо запрошувати Україну до участі в навчаннях. Загалом, ви побачите посилення партнерства між Україною і НАТО в найближчі роки", - запевнив генсек НАТО.

Крім того, 25 червня стало відомо, що НАТО створить трастовий фонд для допомоги Українi в здiйсненнi оборонної реформи. Вiдповiдне рiшення було ухвалене на засiданнi НАТО на рiвнi мiнiстрiв закордонних справ у Брюсселi. За попередньою інформацією, загальний обсяг фонду може становити €12 млн на два-три роки.

Через невирішене питання корупції не завжди кошти, спрямовані  на допомогу військовим, знаходять своїх адресатів. Про це свідчить не лише скандал із американськими сухпайками. Так, у ЄС уже цікавляться, куди пішли гроші, виділені на зміцнення кордонів України.

"ЄС надав десятки мільйонів євро для того, щоб допомогти українським прикордонникам, і що ми тепер отримали? Під час кризи українські прикордонники просять ЄС допомогти грошима для того, щоб купити все. А що тоді сталося з тими десятками мільйонів, які надавалися українським структурам, - одне велике питання", - сказав голова представництва Європейського Союзу в Україні Ян Томбінський. Він зазначив, що Україні необхідно вирішувати питання корупції, невиконання зобов'язань, а також питання прозорості.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.