НОВИНИ

Закупівлі для армії: завищені ціни, закриті процедури й конкурси з одним учасником

З початком терору на Донбасі Міноборони здійснює держзакупівлі за завищеними цінами, в одного учасника й за закритими процедурами, аргументуючи це «складною ситуацією» в країні. Деякі закупівлі викликають сумнів у їхній нагальній необхідності і якості.

Закриті тендери

Ще у березні Міністерство оборони України уклало низку угод з ТОВ «Візит» на постачання консервів на загальну суму 4,09 млн грн. Замовлено каші з м’ясом, м’ясні сніданки та паштети. Тендер провели за неконкурентною процедурою «у одного учасника» у зв’язку з нагальною потребою забезпечити харчування військовослужбовців та з метою підтримання на належному рівні бойової готовності військових частин Збройних Сил України через події, які розгортаються в Криму. Власницями київської фірми «Візит» є Олена Березнюк та Ірина Кут. За даними  ЗМІ, минулого року «Візит» постачав у школи на Київщині продукти за завищеними цінами.

Згодом Міністерство оборони України уклало угоду з ТОВ «Веста Кар Батери» на придбання на суму 7,23 млн грн свинцевих акумуляторів для запуску поршневих двигунів. Тендер проводили без відкритих торгів, по «закупівлі у одного учасника» у зв’язку із ситуацією в Криму та відповідною нагальною потребою забезпечити військові частини Збройних Сил України акумуляторними батареями до автомобільної техніки.

У травні військова частина 3077 МВС України придбала апаратури на 6,26 млн гривень на закритому тендері. Замовлено 718 одиниць техніки,  однак перелік їх не оприлюднений. Тендер проведено за процедурою закупівлі в одного учасника. Замовник пояснив це особливою ситуацією в країні, що унеможливлює дотримання строків відкритих торгів. 

А в травні Міноборони уклало низку угод на постачання палива на суму 211,83 млн грн. Замовлено паливо для реактивних двигунів ТС-1 або паливо для реактивних двигунів РТ. Що саме в результаті закупили і за якими цінами – у «ВДЗ» не повідомлялося. Закупівлю проводили без відкритих торгів у зв’язку з приведенням Збройних Сил України у бойову готовність «Повна». 

Завищені ціни

Низка держзакупівель для військових була за завищеними цінами. У червні військових заправили за завищеними цінами у фірми, створеної за 10 днів до тендеру. Так 13 червня військова частина №9935 у Котовську, що на Одещині, уклала угоду з ТОВ «Аметист Пром» на постачання палива на суму 8,71 млн грн за завищеними цінами.  Замовлено 120 т бензину А-95 (Євро) по 22 194 грн/т, а також 315 т дизельного палива (Євро) по 19 200 грн/т. Вказані ціни перевищують середню оптову вартість пального у першій половині червня. За даними «Консалтингової групи А-95», дизпаливо оцінюють зараз по 15 740 грн/т.

Окрім того, 2 червня ця ж військова частина прийняла пропозицію ТОВ «Аметист Пром» щодо іншого тендеру – на постачання бензину А-95 (Євро) у кількості 690 т, бензину А-92 (Євро) – 600 т, а також дизеля (Євро) марки С вид І (1 250 т) і марки F вид І (150 т). Згідно з даними ЄДРПОУ, фірма «Аметист Пром» була зареєстрована у Києві 4 квітня 2014 р. Це лише за 10 днів до офіційного оголошення про перший тендер (14 квітня) і за три тижні до оголошення другого (28 квітня).

Закупівля бронежилетів

Нечуваний скандал стався із бронежилетами. У червні Міноборони, демонструючи прозорість і некорупційність своїх закупівель для сил АТО, офіційно повідомило, що отримало "виділений додатковий фінансовий ресурс по резервному фонду на суму 4 млрд 657 млн 200 тис. грн".

Раніше, за даними групи "Інформаціний опір", Міноборони також оголошувало тендер на закупівлю бронежилетів (загальна сума тендеру – 60 млн грн), вартістю одного в 5127 грн. Тоді цей тендер було раптово скасовано, бо сума, дійсно, була трохи завищена.

За інформацією групи, традиційним партнером Міноборони щодо продажу засобів захисту є підприємство "Темп-3000".

"Бронежилети і каски цього виробника, до слова, використовувалися нашими хлопцями ще в Іраку. Продукція якісна, слів немає. Але щодо цін в даному випадку виникають питання – як тільки Міноборони заявило про закупівлю бронежилетів для сил АТО, прайс на бронежилети на російськомовній версії сайту "Темп-3000" чомусь зник. Але він залишився на англійській версії сайту", - наголошують в «Інформаційному опорі».

Як виявилося, у прайсі вказано, що ціна бронежилета "Корсар М3" (ці бронежилети традиційно закуповуються для армії, клас захисту 1-2, з можливістю установки бронепластин від 2 до 6 класу захисту – ред.) становить від 2350 до 5050 грн.  Тим часом 118,0 млн грн пішли на придбання бронежилетів (28,3 тис. штук). Тобто закупівля одного бронежилета обійшлася в 4 тис. 169 грн 60 коп.

До того ж, фірма «Аммо С» обурилась нібито дискримінаційними умовами тендеру і 18 червня оскаржило їх у АМКУ. Річ у тому, що ця компанія займається імпортом дорогих закордонних бронежилетів (до 20 тис грн. за штуку), тоді як в умовах тендеру проглядалось бажання Міноборони купувати саме українські вироби (придбані зрештою по 4-5 тис грн. за штуку). Скарга була оформлена цілком законно, і АМКУ її прийняв, наслідком чого стало призупинення «відкритих торгів» на період розгляду. Відтак «вільні торги» затяглися. Після тиску влади АМКУ призупинив скаргу «Аммо С».

Ремонт літаків,  винищувачів і установок «Град»

Виділяються кошти й на ремонт літаків. У травні вінницька частина замовила ремонт авіатехніки на 108 мільйонів – двох літаків МіГ-29, а також двигунів до винищувачів.

Так військова частина А0215 МО України (Вінниця) 11 червня уклала угоди з ДП «Миколаївський авіаремонтний завод «НАРП» на ремонт літаків на загальну суму 53,68 млн грн. Підприємство отримало підряд без відкритих торгів через відсутність конкуренції.

У травні Міністерство оборони України оголосило низку тендерів на ремонт військової техніки на очікувану суму 97 млн грн. Найбільшу суму 36,60 млн грн виділили на капітальний ремонт реактивних систем залпового вогню БМ-21 «Град» з переобладнанням на дизельне АБШ, а також ремонт рухомих розвідувальних пунктів ПРП-4 і гармат польової артилерії самохідних 152 мм СГ 2С3 «Акація». Виконавцем обрано Державне підприємство «Шепетівський ремонтний завод» (Хмельницька обл.), остаточно угоду мають укласти у червні.

Незнання, як спростити закупівлі

За останніми даними, після нападу Росії на Україну Верховна Рада у березні-квітні виділила 4,66 млрд грн. на потреби української армії. Однак Міністерство оборони станом на 3 червня здійснило закупівель лише на 515 млн грн., що становить лише 11% від виділених коштів.

Ще меншу частку грошей витрачено з коштів, які українці пожертвували за допомогою 5-гривневих смсок на номер 565. Із зібраних 128,5 млн грн. витрачено лише 7,1 млн грн., або 5,5%.

Начальник центрального управління матеріального забезпечення Збройних сил України Олег Довгалюк пояснив таке зволікання незнанням, як саме придбати товари для армії по спрощеній процедурі.

Нагадаємо, Тиждень.ua опублікував дані організацій, які збирають кошти і закуповують амуніцію, необхідну нашому війську на Сході.