НОВИНИ

Експерти: розвиток антивоєнного руху залежатиме від дій влади і військового командування

Подальші настрої суспільства щодо конфлікту на Донбасі залежатимуть від результатів дій влади та військового командування. Таку думку в коментарях Тиждень.ua висловили голова правління фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна та соціолог Євген Головаха.

«Ніхто не був готовий до такого жаху, що буде війна, яка забере життя багатьох людей. Люди були ментально, психологічно, емоційно не готові до цього. У людей дуже амбівалентні почуття: з одного боку, вони не хочуть воювати, а з іншого, розуміють, що інакше України просто не буде. При такій амбівалентності щось спрогнозувати було б надто зухвало», – заявив Головаха, зазначивши, що настрої суспільства змінюватимуться в залежності від подальшого розвитку подій.

«Все залежатиме від ситуації з Росією, яка досі стимулювала конфлікти на Сході, а зараз нібито робить певні кроки в протилежному напрямку – для прикладу, Рада Федерації відкликала свій дозвіл на застосування російських військ в Україні. Якщо Росія дійсно перестане підтримувати терористів, відсилати нам своїх бойовиків, то ситуація може докорінно змінитись – конфлікт вичерпається дуже швидко. Але важко сказати, чи це не лицемірство (з боку Росії – ред.), і чи не буде таємної війни, на яку вже не треба ніякого дозволу», – зауважив експерт.

«Людям не подобається війна і це очевидно. Суспільство завжди виступає проти війни – це нікому не потрібно, окрім окремих навіжених, невеликих груп людей, які готові воювати будь-де і будь-за що. Але це мізерна кількість. Питання в тому, за що і проти чого війна. Якщо це війна за своє існування, то це повністю змінює стан речей. Якщо, наприклад, нападає ворог, то очевидно, що суспільство просто змушене підтримувати цю війну, бо це питання виживання. Якщо на вас нападають і ви змушені захищатися, то ви захищаєтесь у відповідь, хоча ви не хуліган і не любите насильство. Це очевидно», – зазначила Бекешкіна.

Експерти зійшлися у поглядах щодо того, що великі втрати у бойових діях призвели до суспільних протестів – зокрема певні спонтанні акції відбуваються у західних регіонах України.

«Жінки виступають проти того, щоб їхніх дітей чи чоловіків посилали в зону конфлікту незахищеними. Кожна мати буде проти того, щоб її дитину посилали на військові дії без бронежилетів, без будь-якого захисту, коли він може навіть не долетіти, бо терористи зіб’ють літак. Питання в тому, яким буде ставлення людей до дій нашої влади на Сході – наскільки ці дії будуть успішними, наскільки вправним буде командування. Якщо тероризм розповсюджуватиметься на всю країну, а такі перспективи імовірні, то очевидно, що люди будуть підтримувати владу в її насильстві, бо війна –це насильство. Якщо дії влади та недбалого командування призводитимуть до безглуздих жертв, то очевидно, що люди виступатимуть проти цього», – зазначила Бекешкіна.

Також соціологи погодилися у тому, що з часом протестні настрої суспільства може використати російська сторона, завдавши Україні своєрідного «удару з тилу».

«Поки що це (акції протесту – ред.) відбувається в основному на Заході, а не в районах, близьких до Донбасу. А там  (на Заході – ред.) Росія впливу не має. Якщо гинутиме багато людей з Заходу то там дійсно можуть розпочатись масові виступи.  Якби такий рух почався в Дніпропетровській, Запорізькій, Харківській чи Сумській областях, то Москва могла б це використати. Там Росія має вплив та людей, які могли б це організувати. Це реально, бо люди не готові, щоб гинули близькі», – резюмував соціолог.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.