НОВИНИ

Експерт: зараз ситуація з державними фінансами значно краща, ніж торік

Ситуація із державними фінансами в Україні нині значно краща, ніж була в минулому році. Про це в черговому номері «Українського тижня» пише економіст Любомир Шавалюк.

«У бюджетній сфері також відбулися певні зрушення. Передусім відкладено проблему держборгу завдяки залученню грошей для рефінансування старих боргів. Мільярди доларів від міжнародних донорів уже надійшли на рахунки уряду, давши змогу стабілізувати державні фінанси», - зауважує економіст.

За його словами, за чотири місяці доходи зведеного бюджету становили 152 млрд грн.

«Хоча це лише на 10% більше, ніж за аналогічний період 2013-го, однак квітневі надходження вже більші на 29%, ніж торік. Очевидно, що завдячує така динаміка боротьбі уряду з тіньовими схемами режиму Януковича. Днями в Міндоходів повідомили, що у травні боротьба з податковими ямами принесла в бюджет 2,6 млрд грн і що черговий конвертаційний центр з оборотом 300 млн грн ліквідовано в Дніпропетровську», - пише Шавалюк.

«Натомість робота митниці залишається під питанням. Зрозуміло, що внаслідок знецінення гривні імпорт зменшився. Це підтверджує статистика: за чотири місяці падіння ввозу товарів та послуг становило 20%. Але ж курс долара зріс на 46%, а відтак вартість імпорту в гривні збільшилася. Чому ж тоді ПДВ з імпорту зменшився на 8%, а обсяг ввізного мита Міндоходів – на 7,7%? Недарма дехто з експертів стверджує, що багато схем часів Януковича й надалі працюють на митниці, змінилася лише кишеня, у яку потрапляють гроші», - наголошує експерт.

«Хай там як, а ситуація з державними фінансами значно краща, ніж торік. Дефіцит зведеного бюджету за чотири місяці становив 2,9 млрд грн, що в 6,5 раза менше, ніж 2013-го. Зрозуміло, що теперішній результат не межа. Можна провести аналогію з урядом Ющенка – Тимошенко, який у 2000-му лише завдяки ліквідації тіньових схем, зокрема в паливно-енергетичному секторі, зробив кошторис бездефіцитним, погасив заборгованість перед бюджетниками й забезпечив зростання економіки. Якщо уряд уникатиме половинчастих заходів, то результат може бути подібним. Але чи готова нинішня влада протистояти спокусі використати добре налагоджені схеми режиму Януковича на свою користь? Судячи із сьогоднішніх досягнень, до цього готові не всі», - підсумовує Шавалюк.

Детальніше про те, чи реалізувався кредит суспільної довіри, наданий новій владі, в економічних показниках, читайте у матеріалі «Половинчасті реформи» в черговому номері «Українського тижня».

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.