НОВИНИ

Росія, Білорусь і Казахстан підписали договір про Євразійський економічний союз

29 травня в Астані президенти Росії Владімір Путін, Білорусі Аляксандр Лукашенка і Казахстану Нурсултан Назарбаєв підписали договір про Євразійський економічний союз.

Після церемонії підписання Назарбаєв підкреслив, що договір є економічним і не зачіпає питання незалежності, політичного суверенітету держав-членів інтеграційного процесу.

Договір складається з двох частин. У першій - інституційній - частині документа викладено стратегічні цілі і завдання євразійської інтеграції, визначається правовий статус союзу як повноформатної міжнародної організації. Сформульовано основні принципи його діяльності - співробітництво на взаємовигідній основі для зближення економік «трійки», їх гармонійного розвитку та зміцнення конкурентоспроможності. Встановлено систему органів союзу: Вища Євразійська економічна рада (рівень глав держав), Євразійська міжурядова рада (рівень глав урядів), Євразійська економічна комісія і Суд ЄАЕС.

Обумовлюються компетенція, порядок формування та роботи кожного зі згаданих органів.

У функціональній частині регламентуються механізми економічної взаємодії, а також зафіксовано конкретні зобов'язання за галузевими напрямками інтеграції. Серед них: єдина політика в галузі тарифного і нетарифного регулювання, транспорту і промисловості, координація сільськогосподарської політики (включно з уніфікацією вимог, пов'язаних з розвитком експорту продуктів агропрому). Зафіксовані основні принципи і правила конкурентної та антимонопольної політики. Визначаються кроки зі створення спільного фінансового ринку і біржового простору, забезпечення гарантованого та ефективного захисту прав та законних інтересів споживачів фінансових послуг. Окремим блоком закріплені положення з поетапної інтеграції енергетичних ринків і координації діяльності в галузі електроенергетики, газу, нафти і нафтопродуктів.

Передбачається, що Євразійський економічний союз розпочне роботу з 1 січня 2015 року. До цього моменту має пройти ратифікація документа в національних парламентах.

Нагадаємо, напередодні президент РФ Владімір Путін підписав розпорядження щодо підписання договору про Євразійський економічний союз. Водночас численні експерти з країн Європи розглядають Євразійський союз як спробу відродити Радянський Союз і знову розпочати «холодну війну».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.