НОВИНИ

  ▪   Вікторія Матола

Експерт: ПР використовує сепаратистський заколот, щоб зберегти контроль над Сходом України

Партія регіонів використовує сепаратизм, що активізувався на Сході України, в своїх інтересах. Таку думку в коментарі Тиждень.ua висловив голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

«Думаю, регіонали використовують цю кризу в своїх інтересах, як Ахметов, Єфремов та інші. Вони хочуть через ці кризові ситуації зберегти під контролем хоча би свої регіони. Вони розуміють, що після того, як Крим відійшов Росії змінився політичний баланс в країні, вони вже не зможуть прийти до влади. У всякому разі ПР цьому (сепаратизму. – Ред.) не заважає. А чи створювали вони цю ситуацію, чи були причетні до її організації – питання поки відкриті», – зауважив Фесенко.

У свою чергу, політолог Вадим Карасьов вважає, що Партія регіонів зараз немає інших пропозицій для Сходу і Півдня, а в їхні соціально-економічні обіцянки вже ніхто не вірить.

«В ПР немає інших пропозицій для Сходу і Півдня. Ніхто не вірить, що вони хочуть змінити соціальну обстановку чи реформ, бо така можливість в них вже була. Тому хапаються за інші питання – етнокультурні, етнолінгвістичні тощо, претендуючи на те, що стануть партією більшості на Сході України… ПР сьогодні вже нікого і ніщо не контролює. Вона – сама по собі, а Південь і Схід – сам по собі. А тим більше сепаратисти. Якщо б вона когось представляла, то можливо ситуація не була би в такому стані. ПР нині – це уламки минулої партії влади, які розлетілися по різних куточках Півдня і Сходу, і представники якої перебувають в політичній невагомості», – вважає Карасьов.

Політолог вважає, що потрібно проводити нові парламентські вибори, аби Схід і Південь вибрали нових депутатів, що «дало би можливість політичними методами вирішувати конфлікти на Півдні і Сході».

«Якби в цих регіонах були авторитетні лідери, то зрозуміло, що було би набагато менше сепаратистських проявів і для сепаратистсько-терористичних дій», – додав він.

Виходити з цієї ситуації, на думку експерта, варто кількома шляхами.

«По-перше, необхідно використати стратегію перемовин з сепаратистами та не дати розгортатися сепаратистським настроям і проявам на Сході, а тому – обмежити, ізолювати цих терористів. По-друге, шукати можливості перемовин і з РФ або в двохсторонньому, або багатосторонньому форматі. І по-третє – готувати спецпідрозділи, щоб вони могли гарантувати проведення силової операції без жертв, як це було в Харкові. Вочевидь поки цього не можна зробити в Луганську і Донецьку», – вважає політолог.

Водночас потрібно домовлятися з представниками місцевих еліт, переконаний Фесенко.

«Влада повинна продемонструвати гнучкість… Якщо тільки силою вирішувати цю проблему, криза тільки продовжуватиметься. І боюсь, в такому випадку наслідки будуть такі ж як в січні-лютому в Києві», – зауважує він.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.