НОВИНИ

  ▪   Анна Корбут

У Раді Європи ухвалили рішення щодо статусу Криму та реформ в Україні

Рада Міністрів Ради Європи 2 квітня ухвалила рішення стосовно незаконного референдуму 16 березня в Криму, а також щодо реформ та прав нацменшин в Україні.

Зокрема, у рішенні наголошується, що «незаконний референдум, проведений в Автономній Республіці Крим і Севастополі… і наступне незаконне приєднання його Російською Федерацією не можуть слугувати підґрунтям для будь-якої зміни статусу Автономної Республіки Крим і Севастополя».

Крім того, Рада Міністрів «привітала заходи невідкладної допомоги для України, представлені на засіданні Генеральним секретарем, зокрема важливі завдання, делеговані Венеціанській комісії, стосовно допомоги Україні у проведенні реформ в різних секторах; закликала до найшвидшої їх реалізації і запросила країн-членів Ради Європи невідкладно розглянути надання добровільних внесків на фінансування цих реформ».

Тим часом, у виступі перед міністрами в.о. міністр закордонних справ Андрій Дещиця запевнив, що будь-які можливі законопроекти стосовно мовного питання не будуть схвалені без аналізу з боку Венеціанської комісії. Крім того, він зазначив, що порозумівся із Генеральним Секретарем щодо нового плану дій для України, який має містити такі важливі елементи, як створення і робота Міжнародної дорадчої групи для розслідування випадків насилля щодо протестувальників в Україні, конституційна реформа відповідно до європейських стандартів за умови повної співпраці між українськими експертами і Венеціанською комісією, реформа місцевого самоврядування для задоволення потреб всіх українських регіонів тощо.  

Рішення вітає «призначення третього члена Міжнародної дорадчої групи (щодо розслідування випадків насильства проти протестувальників – ред.)» і очікує якнайшвидшого початку роботи групи. Крім того, в документі нагадується про зобов’язання всіх учасників Європейської конвенції про захист прав людини невідкладно виконати проміжне рішення Європейського суду з прав людини за позовом України до РФ (від 13 березня 2014 року), що зобов’язує сторони утримуватися від порушення Конвенції про захист прав мирного населення через наражання їх життя і здоров’я на небезпеку, порушення права на життя і нелюдське чи принизливе поводження.

Також Рада Міністрів у своєму рішенні висловила занепокоєння через аргументи, описані у звіті Дорадчого комітету Рамкової конвенції про захист національних меншин, що складається з незалежних експертів, і закликала сторони прислухатися до їх висновків. Дорадчий комітет має продовжити моніторинг ситуації навколо національних меншин на всій території України, зокрема у Криму, в рамках якого буде проведено оцінку ситуації з дотриманням прав національних меншин, зокрема щодо їх регіональних мов, на всій території України, включно з Кримом.