НОВИНИ

Господарський суд Києва відмовив Міноборони РФ у сплаті боргу ЄЕСУ

Господарський суд Києва відмовив Міністерству оборони Росії у виплаті 3,24 млрд грн боргу корпорації "Єдині енергетичні системи України". Про це йдеться в рішенні суду від 7 березня 2014 року.

Таке рішення суд ухвалив за заявою Кабінету міністрів України про перегляд попереднього рішення суду за нововиявленими обставинами за позовом Міноборони РФ до Кабміну України, Державної казначейської служби України за участю ЄЕСУ про стягнення 3,24 млрд грн.

Суд вирішив задовольнити заяву Кабміну України про перегляд рішення Госпсуду Києва від 19 вересня 2012 р. з нововиявленими обставинами і скасувати його.

"У задоволенні позову Міністерства оборони Російської Федерації до Кабінету міністрів України та Державного казначейства України про стягнення 3 млрд 239 млн 652 тис 269 грн 73 коп. відмовити повністю", - йдеться в рішенні суду.

Крім того, суд ухвалив стягнути з Міноборони РФ до держбюджету України 38 млн 676 тис. грн, які за попереднім рішенням суду Держказначейство України було зобов'язане перерахувати Міноборони РФ .

Міноборони РФ, як зазначається в рішенні суду, не надало будь-яких доказів на підтвердження існування листів прем'єра України Павла Лазаренка на адресу прем'єра РФ Віктора Черномирдіна, що підтверджують існування боргу.

"З викладеного видно, що листів від 26.08.1996 р. № 64-2298/8 та № 64-2297/8 за підписом прем'єр -міністра Лазаренка на адресу голови уряду Російської Федерації Черномирдіна не існує, що свідчить про відсутність між Україною та Міністерством оборони Російської Федерації правовідносин гарантії (поручительства), за якими Україна гарантувала б виконання Закритим акціонерним товариством з іноземними інвестиціями "Промислово-фінансова корпорація "Єдині енергетичні системи України" своїх зобов'язань за контрактами на поставку матеріально-технічних ресурсів для потреб Міністерства оборони Російської Федерації в порядку взаєморозрахунків за природний газ на підставі генеральної угоди від 29.05.1996 р. № 1957-1-96 та контракту від 25.07.1996 р. № 148 / 1697", - зазначається в рішенні суду.

Нагадаємо, 2012 року Госпсуд Києва частково задовольнив позов Міноборони РФ щодо боргу ЄЕСУ, зобов'язавши Україну виплатити російській стороні 3 млрд 113 млн 53 тис 506 грн. Це рішення залишили без змін суди апеляційної та касаційної інстанцій.

У 2013 році суди змінили спосіб стягнення цієї суми: замість «з будь-якого рахунку, виявленого під час виконання рішення суду» гроші мають бути стягнені «з рахунку за бюджетною програмою за КПКВ 3504030».

Як повідомлялося, борг перед Міноборони РФ утворився в кінці 1990-х років, коли ЄЕСУ на чолі з Тимошенко не виконала угоду 1997 року про постачання корпорацією ЄЕСУ продукції для російського оборонного відомства.

Представник ЄЕСУ в суді переконував, що листи тодішнього прем'єра Лазаренка юридично не є державними гарантіями, а ЄЕСУ не змогла виконати поставки в повному обсязі через тиск з боку держорганів України.

Також Лазаренко, який перебуває в США, в інтерв'ю сказав, що будучи прем’єр-міністром, не давав російській стороні жодних письмових гарантій щодо угоди ЄЕСУ.