НОВИНИ

  ▪   Оксана Хмельовська

Фальсифікації на "референдумі" в Криму: мертві та російські душі, каруселі й примусовий вибір

Референдум у Криму пройшов із численними фальсифікаціями, зокрема із внесенням людей у «додаткові» списки, голосуванням російськими паспортами, примусовим голосуванням осіб, які не хотіли брати участь у референдумі. Окрім того, журналісти були недопущені до підрахунку результатів «референдуму».

Додаткові списки

Головним інстументом фальсифікацій «референдуму» голова кримського відділення Комітету виборців України Андрій Крисько називає спрощену процедуру внесення людей в додаткові списки прямо на виборчій дільниці в день голосування. Кількість людей, внесених таким чином у списки у низці дільниць, він називає «аномальною».

Окрім того, за свідченням багатьох очевидців, люди могли проголосувати по 3-6 разів на різних дільницях.

Голосування російськими паспортами

За даними кримського відділення Комітету виборців України, у голосуванні брали участь й громадяни Росії з російськими паспортами.

Примусове волевиявлення

Також скриньки для голосування носили по квартирах, змушуючи людей брати участь у "референдумі".

“У Криму групи осіб у супроводі міліції ходять по квартирах зі скриньками і змушують людей голосувати і ставати співучасниками псевдореферендуму. Крім того, наші хлопці зафіксували не один випадок, коли ці особи власноруч заповнюють бюлетені і пачками вкидають їх у скрині”, - повідомляли кримські активісти.

 

Фальсифіковані бюлетені

Під вечір на дільницях встановилося затишшя, і в цей час ангажовані члени комісії за відсутності спостерігачів вкидали бюлетені за тих, хто бойкотував «референдум» і «підвищували» явку.

Активіст Нікіта Козачинський написав: "День Д. Голосують. Хлопець років 25, вийшов з дільниці зі стопкою бюлетенів в пакетику, пішов у невідомому напрямку. Вже видніються результати".

А журналісти видання «Новости Крима» повідомили, що на деяких виборчих дільницях у Криму через погодні умови не працював телефонний зв'язок і відключили світло.

Недопущення журналістів

Міжнародна федерація журналістів та Європейська федерація журналістів засудила намагання кримської влади обмежити доступ до інформації під час проведення так званого референдуму. Журналісти повинні були акредитуватись до 13 березня. «Це просто «до смішного короткий» період часу для акредитації ЗМІ, який виглядає просто відірваним від реальності та безглуздим, оскільки вимоги для отримання акредитації просто не можуть бути виконані вчасно», - наголосили у федераціях. Крім того, журналісти зауважили, що звернення по акредитацію повинні були також відповідати низці жорстких вимог.

Багато журналістів розповіли, що їх силою виштовхували за двері, якщо було відверте порушення підрахунку.

Зокрема у Феодосії на ділянці 10020 в окрузі 10 дружинники Аксьонова заборонили журналістам фіксувати процес голосування.

Окрім того, біля кримського військового комісаріату в Сімферополі, де розташовується так звана "кримська армія", озброєні люди забрали техніку у журналістів: планшети, телефони, камери.

Черговий пояснив, що техніку відібрали, бо представників ЗМІ "просили не знімати". 

Летючі голландці й допомога у «правильному» голосуванні

У Бахчисарайський район, який населяють переважно кримські татари, на автобусах завезли «летючих голландців», які вкидали по дільницях бюлетені. Близько десяти автобусів із Росії, за даними спільноти Крим SOS, помітили у Керчі.

Біля міста Ялта, пацієнтам Строгановської психіатричної лікарні допомогли "правильно" проголосувати, про це зокрема повідомила прес-секретар Меджлісу Лейля Муслімова.

Агітація у день виборів

Незважаючи на оголошений "день тиші", міста Криму були прикрашені білбордами, які закликали проголосувати за Крим у складі Росії.

Над адміністративними будівлями майоріли російські прапори.

Багато бюлетенів, за даними спільноти КримSOS, свідчили про небажання виборців голосувати за приєднання до РФ.

Як повідомлялось, про невизнання результатів "референдуму" в Криму вже заявили ЄС, США, Туреччина,Великобританія, Франція та Італія, а також Канада та Японія. Меджліс кримськотатарського народу не визнав результатів незаконного «референдуму». У той час у Росії вважають, що голосування у Криму відповідає нормам міжнародного права.

Нагадаємо, у Криму 16 березня відбувся так званий "референдум" щодо статусу АРК. Самопроголошений прем’єр Криму Сергій Аксьонов заявив, що 96,6% тих, хто брав участь у "референдумі", висловилися за приєднання до Росії.

Сьогодні на позачерговому пленарному засіданні Верховної Ради АРК 17 березня прийнято постанову «Про незалежність Криму». За нього проголосували 85 депутатів, повідомляється на сайті кримського парламенту.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.