НОВИНИ

ЄС може пригрозити Росії санкціями

У проекті висновків Ради ЄС закладено положення про застосування санкцій щодо Росії. Проте положення щодо санкцій в цьому документі вписано в дужках і вказано як таке, яке ще не узгоджено.

Остаточне рішення мають прийняти глави МЗС після закінчення обговорення в понеділок.

У неузгодженій частині йдеться про наступне:

"У світлі подій минулого тижня і при відсутності будь-яких таких результатів, Рада прийняла рішення про введення додаткових заходів, включаючи обмеження на в'їзд і заморожування активів стосовно осіб, відповідальних за дії, які підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України, включаючи дії, що суперечать українській Конституції, щодо майбутнього статусу будь-якій частині території, а також стосовно осіб, які з ними асоціюються"

Також підлягає обговоренню фраза "Рада також вирішила скасувати Саміт Росія-ЄС, який повинен пройти в Сочі в червні цього року".

Поки затверджена лише частина, в якій Рада нагадує про заяву ЄС глав держав і урядів від 6 березня.

Зокрема, тоді було сказано, що переговори між Україною і Росією мають розпочатися протягом декількох днів, у тому числі із застосуванням багатосторонніх механізмів, а їх результати повинні бути отримані в стислі терміни.
Крім того, ЄС може закликати Росію зупинити свою протиправну діяльність в Криму.

"Рада закликає Російську Федерацію не робити кроки по анексії Криму в порушення міжнародного права", - йдеться в проекті висновків Ради ЄС.

У документі говориться, що "ще є час, щоб повернути назад поточні події".

"Існують можливості уникнути розкручування негативної спіралі. ЄС готовий до конструктивного діалогу з усіма сторонами", - зазначають його автори

У зв'язку з цим ЄС має намір заявити, що "будь-які подальші кроки РФ дестабілізувати ситуацію в Україні можуть призвести до додатковим і далекосяжних наслідків для широкого діапазону економічних відносин між Європейським Союзом і його державами-членами з одного боку, і Російською Федерацією, з іншого боку".

"Європейський Союз закликає Росію повернутися до розвитку стратегічного партнерства з ЄС замість дипломатичної та економічної самоізоляції", - сказано в проекті.

Крім того, Рада ЄС планує висловитися щодо існування "нагальну необхідність у міжнародному присутності на місцях на всій території України, в тому числі в Криму".

"Рада підтримує швидке розгортання спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні", - підкреслюється в проекті.
ЄС також може заявити, що не визнає незаконний референдум в Криму і засуджує "негативний розвиток подій, які порушують суверенітет України".

"Рада рішуче засуджує проведення незаконного референдуму в Криму 16 березня про вступ у Російську Федерацію, який явне порушує українську Конституцію. ЄС не визнає незаконний "референдум" і його результати", - йдеться в проекті висновків Ради ЄС.

В документі згадується проект висновку Венеціанської комісії щодо цього "референдуму".

"Він був проведений при видимому присутності озброєних солдатів в умовах залякування громадських активістів і журналістів, відключення українських телеканалів і створення перешкод для цивільних перевезень, і з Криму", - сказано в проекті висновків.

Також мова йде про те, що спостерігаються "явні ознаки нарощування російської військової присутності в Криму, а також відмова у доступі до півострову представників ООН і ОБСЄ та місії на запрошення уряду України".
"ЄС засуджує це подальший негативний розвиток подій, яке є явним порушенням суверенітету України та її територіальної цілісності", - сказано в проекті висновків.

Нагадаємо, раніше канцлер Німеччини Ангела Меркель попередила Росію про трирівневий план санкцій від Євросоюзу, якщо країна не відмовиться від військової агресії відносно України.

"Це може зачепити всі стосунки ЄС із Росією і жахливо позначиться на самій Росії і економічно, і політично", - наголосила Меркель.

Водночас 13 березня президент Росії Владімір Путін зустрівся з олігархами і вищими посадовими особами у зв'язку із загрозою введення санкцій. Про це, зокрема, у своєму мікроблозі в Twitter повідомив кореспондент агентства Bloomberg в Москві Джейсон Коркоран.

Як відомо, у Криму 16 березня відбувся так званий "референдум" щодо статусу АРК.

Згідно із оприлюдненими даними Республіканського інституту політичних та соціологічних досліджень, у Криму 93% учасників так званого "референдуму" проголосували за приєднання АРК до Російської Федерації.

Комісія з проведення референдуму відзвітувала, що явка людей під час "плебісциту" перевищила 80%.

США і Євросоюз уже назвали кримський "референдум" нелегітимним. Тим часом, у Росії вважають, що голосування у Криму відповідає нормам міжнародного права.

За даними прес-служби УДАР, у Криму скриньки для голосування носили по квартирах, змушуючи людей брати участь у "референдумі".

На думку голова Комітету виборців України Олександра Черненка, високу явку на "референдумі" у Криму забезпечили махінації зі списками.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.