НОВИНИ

Події 16 березня: псевдореферендум у Криму, проросійські активісти продовжують дестабілізовувати Схід України

16 березня у Криму відбувся так званий "референдум" щодо визначення статусу АРК; проросійські активісти продовжують дестабілізовувати східні області України; та українська параолімпійська збірна посіла 4-те місце у загальнокомандному заліку.

У неділю в Автономній республіці крим відбувся псевдореферендум щодо визначення статусу автономії та приєднання її до Росії. О 8:00 на території АРК відкрилися 1205 дільниць, де жителі півострова мали голосувати.

Інформація про порушення та примус до участі у "плебісциті" почала з'являтися від самого ранку. Так, у Приморському російські козаки не пускали на територію працівників державного науково-випробувального центру. Свої дії "казаки" мотивували необхідністю йти на референдум, "а потім приходити на роботу".

Згодом з'явилися повідомлення про те, що у "референдумі" можуть взяти участь і громадяни Росії.

Цього ж дня продовжувалася агітація за приєднання Криму до РФ.

Міжнародні журналістські організації, у свою чергу, заявили про обмеження висвітлення "референдуму". Так, Міжнародна федерація журналістів та Європейська федерація журналістів засудили намагання кримської влади обмежити доступ до інформації під час проведення так званого референдуму. 

Згідно з заявою організацій, Верховна Рада АР Криму 12 березня опублікувала на своєму сайті заяву, зазначивши, що «звернення щодо акредитації ЗМІ, повинні бути подані до прес-центру Верховної ради АР Крим до 13 березня 2014 року за допомогою будь-яких засобів зв’язку на офіційному бланку ЗМІ, за підписом керівника та з печаткою».

МФЖ та ЄФЖ зазначають, що це просто «до смішного короткий» період часу для акредитації ЗМІ, який виглядає просто відірваним від реальності та безглуздим, оскільки вимоги для отримання акредитації просто не можуть бути виконані вчасно. Також організації заявили про ще цілу низку вимог, які ускладнювали можливість акредитації та роботи журналістів.

Між тим, міністр закордонних справ Росії Сєргєй Лавров заявив, що голосування у Криму щодо виходу зі складу України відбувається "у повній відповідності із нормами міжнародного права".

Водночас, прес-служба партії УДАР повідомила, що у Криму групи осіб ходять по квартирах зі скриньками і змушують людей голосувати, а іноді самі заповнюють бюлетені і пачками вкидають їх в урни

Ввечері країни ЄС оприлюднили спільну заяву, в якій наголосили, що Євросоюз не визнає результатів "референдуму" у Криму. Також ЄС вчергове засудив зазіхання Росії на суверенітет України та закликав Росію вивести свої війська у місця постійної дислокації, передбачені відповідними угодами.

Із окремими заявами виступили голови МЗС Великобританії, Франції та Італії.

О 20:00 стали відомі результати екзит-полу. Згідно з даними, які оприлюднив Республіканський інститут політичних та соціологічних досліджень (єдина організація, яка проводила опитування), у Криму 93% учасників псевдореферендуму висловилися за приєднання Криму до РФ.

Водночас, станом приблизно на 22:30 комісія з "референдуму" порахувала 50% бюлетенів. Згідно із оприлюдненими даними, на незаконному "плебісциті" 95,5% учасників віддали голоси за приєднання Криму до Росії.

Також у комісії заявили, що явка під час голосування склала 82,71%.

Голова Комітету виборців України Олександр Черненко припустив, що така рекордна кількість учасників псевдореферендуму може бути пов'язана із маніпуляціями зі списками виборців.

У свою чергу самопроголошений прем'єр АРК Сергій Аксьонов заявив, що Крим увійде до складу РФ "максимально швидко".

Між тим, після завершення "референдуму" у Криму вийшли на зв'язок зниклі на півострові активісти.

В той же час у Держприкордонслужбі повідомили, що російські прикордонники посилили пропускний режим на кордоні з Україною.

Цього ж дня у східних областях проросійські мітингувальники влаштували низку своїх акцій. Так, у Дніпропетровську, Луганську, Запоріжжі, Донецьку проросійські сепаратисти розпочали збір підписів щодо проведення референдуму про федералізацію України. У Харкові штурмували ОДА й підпалили офіс "Просвіти", у Донецьку невідомі захопили будівлю прокуратури, СБУ. Над будівлями встановили прапор Російської Федерації. Під вечір проросійські мітингувальники вдерлися до офісу Індустріального союзу Донбасу, який є компанією губернатора Сергія Тарути.

16 березня у Харкові районний суд ухвалив заарештувати 25 осіб, затриманих після сутичок в центрі міста.

Та у неділю українська збірна з 5-ма золотими, 9-ма срібними і 11-ма бронзовими медалями посіла четверте загальнокомандне місце на Параолімпіаді в Сочі, що завершилася 16 лютого.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.