НОВИНИ

  ▪   Оксана Хмельовська

Політолог: Арешт Фірташа – удар по олігархах як по інституту влади

Затримання у Відні Дмитра Фірташа – є ударом по такому інституту української влади, як олігархи. Таку думку в коментарі Тиждень.ua висловив керівник соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко.

«Удар по Фірташу – це удар по олігархах як по інституту влади, який протягом 20-ти років псує життя українців. Ми звикли до нахабних олігархів, як-от Курченко, які протягом років нищили нашу політику, корумпували усіх, включно з президентом. І навіть якщо їхній профінансований кандидат не перемагав на виборах, вони знали, що прийде будь-який міністр, і вони його куплять – ось і є найбільша проблема», – вважає політолог.

За словами Небоженка, олігархи – необхідний етап розвитку будь-якої країни, але в нас він надто затягнувся, «вони просто згноїли Україну».

«Зараз Ігорю Коломойському, Ринату Ахметову потрібно подумати, як повернутися від олігархів до нормальних бізнесменів. Потрібно, щоб Україна забула такий інститут влади, аби навіть слово «олігарх» не вживали у сауні», – наголошує політолог.

Небоженко вважає, що у ЄС і США до «досить поінформованого» Фірташа буде багато питань.

«По-перше, Фірташ був дуже дружнім із російською мафією. І саме тому це важлива форма тиску на президента РФ Владіміра Путіна», – зазначає Небоженко.

«По-друге, стало відомо, що Фірташ має відношення до студентського Євромайдану, на який спочатку не пускали з прапорами опозиції. Згідно з інформацією джерел, саме він непрямо фінансував студентський Майдан», – зазначає політолог.

Небоженко підозрює, що Фірташ знав, чим може закінчитися студентський Євромайдан.

«По-четверте, він активно фінансував режим Януковича, зокрема схеми приватизації і збагачення Сімї пов’язані із компетенцією і зв’язками Фірташа», – додав експерт.

«Зауважте, Фірташ також активно скуповував українські облгази. Якщо зважати на українські інтереси, то це чисто проросійський ворожий крок. Фірташ пояснює це колосальною любов’ю до української газової системи, але насправді це не що інше, як спроба поставити Україну на коліна. Тому що так само, як Курченко швидко продав Одеський МПЗ, точно так само Фірташ міг передати ці стратегічно важливі для України об’єкти Росії», – заявив Небоженко.

Він прогнозує, що олігарха будуть  довго тримати під вартою, доки буде продовжуватися російська інтервенція.

 «Тут жартами не обійдешся, бо це все реальні факти. Думаю, це все може допомогти повернути до казни України $3-4 млрд. Так, це як в африканських країнах, але Україні потрібні гроші олігархів», – зазаначає Небоженко.

Як відомо, факт затримання Фірташа підтвердили в МЗС України. Його підозрюють, зокрема, у хабарництві і створенні злочинного угрупування.  

Арешт Фірташа здійснено на підставі ордера, виданого американським судом на запит ФБР.

Наразі вирішується питання екстрадиції Фірташа до США. В Австрії кримінальних справ проти бізнесмена немає.